Velvyslanectví Ukrajiny v ČR: Chybné zobrazení území Ukrajiny je nepřípustné

- což dokládá řada mezinárodních aktů, zejména rezoluce Valného shromáždění OSN

Embassy of Ukraine in the Czech Republic:

Velvyslanectví Ukrajiny v České republice vyjadřuje své znepokojení nad skutečností, že některá nakladatelství České republiky vytváří kartografickou produkci,na níž jsou části území Ukrajiny, zejména Autonomní republika Krym a rovněž části Doněcké a Luhanské oblasti, označovány jako území Ruska anebo „sporná území“, což vytváří falešný dojem, že tato ukrajinská území patří Rusku.

Je známo, že mezinárodní společenství včetně České republiky neuznává pokus Ruska o anexi Autonomní republiky Krym, což dokládá řada mezinárodních aktů, zejména rezoluce Valného shromáždění OSN č. 68/262 ze dne 27. března 2014 „Územní celistvost Ukrajiny“, z hlediska mezinárodního práva je proto Krym územím Ukrajiny.

Další rezoluce Valného shromáždění OSN 71/205 z 19. prosince 2016 a 72/190 z 19. prosince 2017 „Situace v oblasti lidských práv v Autonomní republice Krym a v ukrajinském městě Sevastopol“ poskytly jasné vymezení Autonomní republiky Krym a města Sevastopol jako součásti území Ukrajiny, odsoudily dočasnou okupaci Krymu Ruskou federací a neuznaly pokus o anexi okupujícím státem.

Pokud jde o Doněckou a Luhanskou oblast Ukrajiny, nehledě na pokračující vojenskou agresi ze strany Ruska na území těchto oblastí Ukrajiny, nikdo nezpochybňuje fakt, že tato území náleží Ukrajině, a proto je jejich označení jako „sporná území“ nepřijatelné a neexistují pro něj žádné důvody.

Zvlášť znepokojující je skutečnost, že podobné mapy obsahující chybné a nekorektní zobrazení území Ukrajiny se vyskytují v atlasech a učebnicích využívaných v českých vzdělávacích institucích, čímž žáky a studenty uvádějí v omyl a poskytují jim zkreslené poznatky z geografie a souvisejících předmětů.

Velvyslanectví Ukrajiny v České republice trvá na tom, že využívání map obsahujících chybné a nekorektní zobrazení území Ukrajiny je nepřípustné. Stejně tak je nepřípustným další publikování map Ukrajiny či Ruské federace, na nichž jsou Krym a části Doněcké a Luhanské oblasti vyznačeny jako ruské anebo sporné území, a to jakýmkoli způsobem a na jakékoli nosiči.

Budeme vděčni všem, kterých se výše uvedené může týkat, když tuto informaci zohledníte při vaší činnosti.

Více zde https://www.facebook.com/ukraine.embassy.in.czechia/photos/a.607505122676139.1073741828.605550189538299/1632513226841985/?type=3&theater

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace