Stav Tymošenkové je vážný, tvrdí Roithová

„Můžou se jí snažit uškodit, můžou se ji pokoušet otrávit, pouštět kolem ní jedovaté plyny."

Julija Tymošenková nebyla ve vězení řádně léčena a její lékařské nálezy jsou vážné. Tvrdí to česká europoslankyně Zuzana Roithová, která se na Ukrajině seznámila s expremiérčinou zdravotní dokumentací z loňského listopadu. "Místo léčby jí odebrali berle, vysadili analgetika a podstupovala náročné, několikahodinové výslechy.

Je opravdu trápena a týrána," prohlásila Roithová o Tymošenkové. Roithová chce od ukrajinských úřadů získat vlasy i další vzorky z těla Tymošenkové. Ty mají prozkoumat nezávislé laboratoře v Evropě. Europoslankyně také v rozhovoru pro ČT potvrdila, že Tymošenková má vyhřezlou ploténku.

"Beru opravdu mnohem vážněji obavy rodiny, že by mohla být vystavována působení toxických látek, aby podlehla tlaku režimu," řekla europoslankyně. Setkat se přímo s odsouzenou Tymošenkovou jí ukrajinské úřady neumožnily. "Kromě dcery a právníka k ní nikoho nepustí," řekla bývalá česká ministryně zdravotnictví.

Tymošenkové jsou podle ní upřena "základní práva, která má každý, byť je ve vězení, navíc po politickém procesu".

Jak Roithová upřesnila v rozhovoru pro Události, komentáře, mluvila na Ukrajině s velkým množstvím lidí kolem Tymošenkové, ať už šlo o lékaře nebo právníky, a měla k dispozici i její nálezy z nemocnice, kam byla expremiérka přivezena poté, co upadla počátkem ledna do bezvědomí.

 Bezvědomí následovalo krátce poté, co dostala lék proti nachlazení.

Jak uvádí portál Českátelevize.cz, podle Roithové se na rukou a na těle Tymošenkové také objevily podkožní hematomy krátce poté, co jí byla ve vězení rekonstruována stěna. Rodina ukrajinské opoziční vůdkyně se proto důvodně obává, že by mohlo dojít k poškozování Tymošenkové toxickými látkami.

Více čtěte na http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/159903-tymosenkova-upadla-na-dve-hodiny-do-bezvedomi/.
21. 2. 2012 Českátelevize.cz, luk

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace