Od tragédie v Českém Malíně na Ukrajině uplynulo 70 let, nacisté zabili stovky lidí

... sedmdesát let už uplynulo od doby, kdy nacisté vypálili Český Malín v ukrajinské Volyni.

Jak je uvedeno na portále Českátelevize.cz, sedmdesát let už uplynulo od doby, kdy nacisté vypálili Český Malín v ukrajinské Volyni. Vojáci tehdy zavraždili na 400 lidí, z toho většinu Čechů. Nešetřili ani ženy, děti nebo staré lidi. Na památku obětí malínské tragédie se už tradičně koná pieta v Žatci.

Vše se odehrálo 13. července 1943 v 7 hodin ráno. Český i sousední ukrajinský Malín obklíčilo na 1 500 německých vojáků. Obyvatele české obce vyhnali pod záminkou přezkoumání dokumentů z domovů a odvedli je do ukrajinské obce. 

Oddělili ženy, děti a starce od mladíků a mužů, nahnali je do kostela, školy a dalších budov, které polili hořlavinou a zapálili. Toho, kdo se snažil utéct, vojáci zastřelili. Řádění přežilo jen několik lidí, a to buď ti, kteří toho dne nebyli v obci, nebo ti, kteří museli na příkaz Němců odvážet nakradený majetek.

Více čtěte na http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/234619-od-tragedie-v-ceskem-maline-uplynulo-70-let-naciste-zabili-stovky-lidi/.
13. 7. 2013 Českátelevize.cz, ire, ČT24, Ministerstvo obrany, www.mocr.army.cz

 

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace