K vraždě Borise Němcova nelze mlčet. Přidáváme projekci Zimo, odejdi! ... Jeden svět ...

7. března od 11 hodin ve Velkém sále kina Lucerna.

Vražda známého ruského opozičního politika Borise Němcova byla šokem. Zastihla nás tři dny před zahájením Jednoho světa. Program už byl sice uzavřen a katalogy vytištěny, ale  přišlo nám velmi důležité na tento zločin reagovat. Proto do programu přidáváme speciální projekci dokumentárního filmu Zimo, odejdi!, která se uskuteční v sobotu 7. března od 11 hodin ve Velkém sále kina Lucerna.

Film Zimo, odejdi! jsme na Jednom světě uváděli v roce 2013. Ukazuje události kolem prezidentských voleb v roce 2012, které předznamenaly další vývoj, jež vedl až k dnešní situaci v Rusku.

Projekce bude spojena s debatou o Vladimiru Putinovi a jeho politice. Zúčastní se jí bývalý velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský, historik a zástupce ruské menšiny v Radě vlády pro národnostní menšiny Alexej N. Kelin a Ondřej Soukup, redaktor Hospodářských novin a odborník na situaci v Rusku. Debatu bude moderovat Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni.

V publiku bude přítomen režisér filmu Zimo, odejdi! Askold Kurov, který letos v Praze představuje svůj nový dokument Putinovy „Děti 404“ o šikaně mladých LGBT osob v Rusku.

O filmu Zimo, odejdi! 

Když se začátkem roku 2012 statisíce Rusů vzbouřily proti předem připravenému scénáři opětovné mocenské výměny mezi loutkovým prezidentem Dmitrijem Medveděvem a faktickým vládcem Kremlu Vladimirem Putinem, záběry demonstrací obletěly celý svět. Projevy vzdoru v zemi, kde prezident a jeho mocenský aparát vládnou tvrdou rukou, překvapily intenzitou a vytrvalostí. Účastníci akcí i přes odlišné politické názory nechtěli být znovu jen diváky v předem domluvené hře na demokracii. Unikátní dokument natočili studenti pod vedením filmařů Mariny Razběžkiny a popisuje dění v Rusku během prezidentských voleb v roce 2012. Film je svědectvím o tom, jak osoba autoritářského prezidenta Putina rozdělila ruskou společnost, zaznamenává naděje jeho odpůrců volajících po změně a sny mnoha Rusů o skutečné svobodě a demokracii. Současně zblízka ukazuje manipulaci a falšování volebních výsledků a úskoky i lži státní mašinerie. Dokládá, že v Rusku se ani ve 21. století vládnoucí elity neštítí použít jakýchkoliv prostředků k udržení se u moci.

Prohlášení mezinárodního sdružení Memorial k vraždě Borise Němcova

    Víe na http://jedensvet.cz/2015/novinky/698-k-vrazde-borise-nemcova-nelze-mlcet-pridavame-projekci-zimo-odejdi.htm#sthash.EVkhkzqD.dpuf

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace