Být rudý znamená být mrtvý, říká Milan Uhde. Vyděsilo ho, když slyšel, že Rusko nás osvobodí od USA

A ruský vládce říká, že kdyby chtěl, tak Ukrajinu obsadí. A já v tom čtu náznak, že kdyby chtěl, takhle obsadí celou západní Evropu. ... Ale když sečtete západoevropské vojenské síly, je ten součet ubohý a bez Američanů není vůbec hodný zmínky.

Nechci nikoho strašit a odmítám strašit i sám sebe. Domnívám se, že zatím tady není takové přímé ohrožení akutní. Ale vzpomínám si, jak nás v sedmdesátých a osmdesátých letech školili naši západní známí v duchu hesla: lieber rot als tot, je lepší být rudý než mrtvý, protože se báli, že sovětská armáda, jejíž pozemní síly byly mnohonásobně větší než síly západních spojenců, západní Evropu obsadí, a že je třeba se na to připravit a už teď zrudnout. A nedali si vyložit, že být rudý znamená být mrtvý, to brali jako nadsázku. To už tu jednou bylo: finlandizace Evropy. Co jsou nápady na finlandizaci Ukrajiny? To je jen obměna starého snu o tom, že západní Evropa se finlandizuje, vzdá se amerického spojenectví, bude neutrální, nebude ani taková, ani maková, což je samozřejmě iluzorní představa, ale existovala. Už to tu všechno jednou bylo.

A ruský vládce říká, že kdyby chtěl, tak Ukrajinu obsadí. A já v tom čtu náznak, že kdyby chtěl, takhle obsadí celou západní Evropu. To je třeba takhle číst. A doufám, že to tak čte i západní Evropa. Ale když sečtete západoevropské vojenské síly, je ten součet ubohý a bez Američanů není vůbec hodný zmínky. Jestlipak Evropa myslí na to, že by tu měla být obrovská armáda? Ale ona tu prý nemůže být, protože zájmy jednotlivých evropských národů jsou tak odlišné, že spojit je v jedno a vyvodit z toho existenci skutečně silné obranné armády není podle znalců možné. To jsou všechno věci, které mne nenechávají v klidu. Já si leccos dovedu představit, a to, jak si počíná ruská vláda a ruský prezident ve vztahu k Ukrajině a ve vztahu k západním spojencům, pro mne už teď znamená, že některé ohledy, které se v ruské politice v devadesátých letech objevovaly, rozhodně padly a už neexistují.

Více na http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Byt-rudy-znamena-byt-mrtvy-rika-Milan-Uhde-Vydesilo-ho-kdyz-slysel-ze-Rusko-nas-osvobodi-od-USA-a-ma-strach-Americane-by-nas-mohli-nechat-byt-368789

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace