Církev a ukrajinští migranti v Polsku

Vedle své náboženské funkce hraje řeckokatolická církev také velmi důležitou sociální roli v životě a integraci ukrajinských migrantů v Polsku.

autor: Myroslava Keryk Zdroj: migraceonline.cz

Vedle své náboženské funkce hraje řeckokatolická církev také velmi důležitou sociální roli v životě a integraci ukrajinských migrantů v Polsku.

Dne 24.února 2008 organizovalo občanské sdružení "Naše Volba" setkání ukrajinských migrantů v řeckokatolickém kostele Baziliánů ve Varšavě. Tématem setkání byla práva migrantů v Polsku po vstupu do Schengenského prostoru. Na setkání vystoupili zástupci Ministerstva zahraničních věcí Polska a velvyslanectví Ukrajiny v Polsku. Kostel Baziliánů, který tuto iniciativu podpořil a  poskytl jí své prostory, se aktivně podílí na organizaci různých setkání ukrajinských občanů. Činnosti při tomto kostele odrážejí celkový přístup ukrajinské řeckokatolické církve k migrantům.

Migrace z Ukrajiny začala brzy po rozpadu Sovětského svazu a šla oběma směry - na západ i na východ. Řeckokatolická církev na Ukrajině si jako první všimla migrace ukrajinských občanů do zahraničí, neboť většina migrantů (zejména těch směřujících na západ) byla řeckokatolického vyznání a pravidelně chodila do kostela. Migranti z východní Ukrajiny směřující do Ruska jsou převážně ortodoxního vyznání. Jelikož jazyk, ve kterém je vedena bohoslužba, je stejný, necítily ortodoxní kostely především v moskevském patriarchátu žádnou potřebu jakkoli rozvíjet svou síť a funkci v důsledku příchodu migrantů.

Migranti směřující do střední a západní Evropy, bez ohledu na to k jaké církvi patří, navštěvovali nejdříve již existující řeckokatolické kostely. Nicméně kapacita těchto kostelů velkému počtu nově příchozích brzy přestala stačit. V zemích jako je například Itálie, Španělsko nebo Portugalsko, kde řeckokatolické kostely dříve nebyly buď vůbec nebo jen ve velmi malém počtu, se tak objevily nové farnosti. V Polsku síť řeckokatolických farností existovala i v dobách komunismu, avšak byla součástí římskokatolické církve. Legalizace řeckokatolické církve v ještě sovětské Ukrajině v roce 1989 a následné získání nezávislosti země v roce 1991 způsobily, že řeckokatolická církev Polsku byla restrukturalizována. Znovu získala své staré jméno a přešla pod vedení řeckokatolické církve na Ukrajině. To sice významně neovlivnilo počet farností v Polsku, ale změnilo to jejich roli.

Celý článek čtěte na: http://www.migraceonline.cz/e-knihovna/?x=2084205

Zdroj: www.migraceonline.cz

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace