Tepláky a gumáky Alice Nikitinové ve Vídni

Alice Nikitinová, česká umělkyně ukrajinského původu,... má v současné době samostatnou výstavu ve Vídni.

Více se dočtete na  portálu www.rozhlas.cz.

Barbora Sedláčková  21.09.2010 10:30

Alice Nikitinová, česká umělkyně ukrajinského původu, o které jste v našem vysílání mohli slyšet v souvislosti s výstavou Start-up, má v současné době samostatnou výstavu ve Vídni. Na vernisáž si do Vídně zajela i naše redaktorka Barbora Sedláčková. 

Alice Nikitinová, letos nominovaná na Cenu Jinřicha Chalupeckého, měla na jaře samostatnou výstavu v Galerii hlavního města Prahy a její Tepláky a gumáky společně s dalšími obrazy jsou v současné době k vidění v galerii Strabag ve Vídni, která je součástí sídla stejnojmenné firmy.
Strabag každoročně pořádá uměleckou soutěž, do jejíhož finále byly vybrány obrazy Nikitinové, a díky tomu může ve Vídni vystavovat.
Poslechněte si rozhovor s Alicí Nikitinovou.  

Tepláky a gumáky Alice Nikitinové ve Vídni DOWNLOAD (STÁHNOUT) 

 


Firma Strabag podporuje současné umělce nejen možností vystavit své práce, finalisté obdrží finanční obnos a nabídku rezidentury v sídle Strabagu. Alice Nikitinová není jedinou Češkou, která se za dobu trvání soutěže dostala do finále. V loňském roce ji vyhrál Jan Šerých. Letos je vítězem pro změnu slovenský umělec Jan Vasilko.

Strabag je mezinárodní soutěž s letitou tradicí, do roku 2009 byla ale určena jen malířům a kreslířům do 40 let z Rakouska. Od roku 2011 je ale rozšířena i o Maďarsko, Slovensko a Českou republiku. Všichni finalisté soutěže jsou zastoupeni ve sbírce Strabag, kde můžete vidět i obrazy známého umělce Hermana Nitsche. A kde je možné všechny obrazy vidět?

POSLECHNĚTE SI TAKÉ: Rozhovor s Alicí Nikitinovou z Odpolední session z 22. března
Rozhovor s Alicí Nikitinovou o výstavě Tepláky a gumáky
DOWNLOAD (STÁHNOUT) 

 

Pokud budete ve Vídni, ať už na výstavě Basquiata, Haringa, Fridy či Picassa, určitě se zajeďte podívat do sídla firmy Strabag, kde visí až do 1. října unikátní, konkrétně „abstraktní a velkolepě" minimalistická malba pozoruhodné umělkyně Alice Nikitinové.

Více informací naleznete na www.strabag-kunstforum.at.

foto:  Alice Nikitinová: Malíř (2006, kombinovaná technika)
Autor:    Galerie hlavního města Prahy

Alice Nikitinová: Tři popelnice, 2009, kombinovaná technika
Autor:   ghmp.cz   

Článek byl převzat z portálu www.rozhlas.cz.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/radiowave/waveculture/_zprava/786438

_________________________ 

Video s Alicí Nikitinovou...

Tepláky a gumáky Alice Nikitinové

Zdroj: http://www.tv13.cz/TEPLAKY_A_GUMAKY_ALICE_NIKITINOVE/?id=34504&ctype=video&vf=qt&bfilter=&page=5

_____________________________________________ 

Tepláky a gumáky

Alice Nikitinová, která se na české výtvarné scéně dokázala v posledních letech prosadit několika výraznými výstavními projekty, připravila v rámci programu GHMP pro mladé umělce START-UP výstavu Tepláky a gumáky. Obrazy (i objekty), představené v expozici, navazují na dosavadní malířskou tvorbu autorky, jejímž charakteristickým rysem je paralelní existence dvou obvykle separátních pólů: figurativně zobrazivého i abstraktně minimalistického.

Malby Nikitinové jsou pojaty jako geometrické abstrakce, avšak s jasně čitelným figurativním námětem.
Cyklus START-UP
Výstava Alice Nikitinové je pokračováním další fáze projektu pro mladé umělce START-UP, který GHMP zahájila loni v dubnu. Během dosavadního fungování se uskutečnilo sedm výstav (Jakub Janovský, Jakub Lipavský, Tomáš Džadoň, Adam Vačkář, Nikola Čulík, Adéla Babanová a Dragana Živanović).


Celý cyklus si klade především za cíl zviditelnit nejmladší české umění a bezplatně je zpřístupnit všem návštěvníkům

Článek by převzat z portálu http://www.sbernice.net

Zdroj: http://www.sbernice.net/alice-nikitinova-teplaky-a-gumaky-126262/

 

 

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace