Řeckokatolíci v Praze mají novou možnost zúčastnit se východní bohoslužby.

Od 2.dubna 2006 jsou svaté liturgie slouženy také v kostele Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici.

    Od 2.dubna 2006 jsou svaté liturgie slouženy také v kostele Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici. Tento kostel z počátku 18. století patřil původně řeholnímu řádu trinitářů, který ovšem v českých zemích působil pouze v 18.století.

Jako většinu kostelů a klášterů postihlo i tento za doby Josefa II. zrušení. Z kláštera se stala kasárna. Proti zrušení kostela se však vzbouřili věřící. Uvádí se, že sám Josef II. pak kostel navštívil a došel k závěru, že jeho původní rozhodnutí bylo unáhlené a kostel obnovil. Další pohroma měla pro kostel přijít o 200 let později a to ve století dvacátém. Tehdy se ma místě kostela měl stavět vchod do metra. Kostel však v této době chátral. Po revoluci tento chrámový prostor využili i filmaři pro natáčení záběrů ze stínadelského kostela do filmu o Rychlých šípech. Komlpexní rekonstrukce se chrám dočkal až v roce 2000. Nyní se pražské arcibiskupství a řeckokatolický apoštolský exarchát dohodli na zapůjčení kostela.

Řeckokatolické bohoslužby budou v kostele slouženy v neděli v 10.30 (slovensky) a v 17 hod. Ve všední dny a v sobotu pak v 18 hodin.
Zdroj: www.isidorus.net

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace