Příručka pro cizince o finančních službách v České republice vychází i v ukrajinštině

Multikulturní centrum Praha právě vydalo novou publikaci Finanční služby v České republice: průvodce pro cizince.

    Vychází příručka pro cizince o finančních službách v České republice

Multikulturní centrum Praha právě vydalo novou publikaci Finanční služby v České republice: průvodce pro cizince. Cizinci v ní najdou praktické informace o specificích českého bankovnictví, seznámí se se základními bankovními produkty (založení účtu, platební karta, půjčky) a zjistí, jak nabídku jednotlivých bank porovnávat. Příručka vychází v češtině, angličtině, vietnamštině, ruštině, ukrajinštině a němčině. Publikace je k dispozici zdarma.

V České republice bylo v roce 2004 evidováno více než 250.000 cizinců a jejich počet stále stoupá. Občanské sdružení Multikulturní centrum Praha provedlo v roce 2005 anketní šetření mezi cizinci, z něhož vyplynulo, že cizinci se obtížně orientují na českém bankovním trhu. Hana Žáková z Multikulturního centra Praha k tomu dodává: "Někteří cizinci se potýkají s jazykovými překážkami, někteří zmiňují spíše nízké povědomí bankovních úředníků o různých typech pobytů cizinců, další cizinci nerozumí bankovním službám, protože s bankami v zemích svého původu dosud neměli žádnou zkušenost".

Multikulturní centrum Praha proto za finanční podpory nadace Citigroup Foundation vydalo příručku Finanční služby v České republice: průvodce pro cizince, která cizince provede labyrintem bankovních nabídek a produktů. Cizinci v ní na třiceti stranách najdou informace o specificích českého bankovnictví, seznámí se základními bankovními produkty a zjistí, jak nabídky jednotlivých bank porovnávat.

Náměstek ministra financí ČR Tomáš Prouza, autor předmluvy, zde mimo jiné napsal: "Není snad složitější oblasti v každodenním lidském životě než finanční služby. Spousty cizích slov a odborného žargonu, haldy formulářů, důležité informace tištěné téměř nečitelným písmem na nenápadných místech a právnický jazyk informací, kterým obvykle nerozumí ani rodilý Čech, natož cizinec, který se češtinu učí."

Příručka vychází v češtině, angličtině, němčině, ruštině, ukrajinštině a vietnamštině a je k dispozici zdarma v kanceláři Multikulturního centra Praha. Všechny jazykové verze je též možné si stáhnout na internetové adrese www.migraceonline.cz/finance.

Další informace o publikaci Vám poskytne:

Hana Žáková Petrová
koordinátorka projektu
e-mail: projekt@mkc.cz
telefon: 606 563 819

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace