Ohlédnutí za filmovým festivalem národnostních menšin v Chomutově

Festival zahajovala ukrajinská menšina, která se prezentovala filmem ukrajinského režiséra Olese Jančuka Společenství hrdinů ( Zalizna sotnja), jenž byl uveden také v rámci X. Mezinárodního filmového festivalu proti totalitě Mene Tekel, který se konal ...

 

Festival zahajovala ukrajinská menšina, která se prezentovala filmem ukrajinského režiséra Olese Jančuka Společenství hrdinů ( Zalizna sotnja), jenž byl uveden také v rámci X. Mezinárodního filmového festivalu proti totalitě Mene Tekel, který se konal v Praze ve dnech 22. – 28.2 2016.

Hrdinové filmu, založeném na skutečných událostech, jsou mladí dobrovolnici Ukrajinské povstalecké armády.

Autoři filmu vykreslili nejen hrdinství těch časů, ale také ukázali, že i během války, v extrémních podmínkách a pod nánosem špíny, krve a smrti, může člověk stále zůstat člověkem a zachovat svou etiku, důstojnost, mravnost a schopnost milovat.

Film se setkal s velice pozitivním hodnocením publika. Tematika filmu je vzhledem k politické situaci na Ukrajině v současné době hodně aktuální.

Kromě toho film seznámil diváky s překrásnou karpatskou přírodou, zvyky a obyčeji místního obyvatelstva, patriotismem a odvahou hlavních hrdinů. Pro veřejnost byl připraven krátký exkurz do historie UPA.

Ženský ukrajinský sbor Vodohraj zazpíval písně, které se tematicky vázaly k filmu.

Zazněla hymna vojáků UPA Červoná kalyna a dále písně Stepom, stepom, Povijav viter stepovyj, Čornobryvci atd.

Po skončení filmu proběhla krátká diskuze, do které se zapojili i zástupci ostatních chomutovských menšin.

PhDr. Irina Malinová
členka Výboru pro národnostní menšiny při zastupitelstvu města Chomutova
náměstek ukrajinského spolku Zvony naděje

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace