Noc kostelů v AE

Pomyslné dveře farností, ale i chrámové prostory otevřely také řeckokatolické komunity v ČR.

V pátek 27. května 2011 se uskutečnila akce Noc kostelů. Pomyslné dveře farností, ale i chrámové prostory otevřely také řeckokatolické komunity v ČR.

Plzeň 

Jednoznačně nejnavštěvovanější částí programu Noci kostelů v chrámě sv. Mikuláše v Plzni byla úvodní přednáška Ing. arch. Jana Soukupa, předsedy Obce architektů plzeňské oblasti, který podal zasvěcený a velmi zajímavý výklad o historii kostela a přilehlého hřbitova. V tomto čase bylo v kostele najednou 325 lidí. Během celé noci nás navštívilo celkově 1003 "poutníků", z kterých mnozí horlivě sbírali razítka do pasu, aby mohli dostat certifikát Plzeňského biskupství.

Pro návštěvníky byl zajímavý, samozřejmě, samotný chrám, a také možnost vidět zblízka liturgické knihy, evangeliář ve staroslověnštině, plaščenicu, nebo liturgická roucha.

 Vedle ohlášených částí programu jako byl zpívaný Akathist k Přesvaté Bohorodičce, vyplňovalo ticho reprodukované chrámové sbory. Byla také možnost navštívit významné hroby hřbitova: Emila Škody, J. K. Tyla, etc.

 Členové Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského seznamovali s historií, významem a prací Řádu, dále představovali Hospic sv. Lazara v Plzni, paliativní starostlivost. Při této prezentaci byly rovněž vystaveny ruční práce pacientů hospice.

o. Igor Bibko

České Budějovice 

Pro účastníky programu Noci kostelů v kapli Smrtelných úzkostí Páně v Č. Budějovicích byla nejzajímavější přednáška o symbolice východních ikon Mgr. Tomáše F. Krále, která poskytla úvod k výstavě ikon a liturgických předmětů v kapli.

Program byl rovněž sestaven z koncertu chrámového sboru a modliteb mariánského akathistu a molebenu k sv. Cyrilu a Metodějovi. Tyto části pak spojovala prezentace nahrávek východní bohoslužebné hudby.

Kapli během Noci kostelů navštívilo asi 120 návštěvníků, z nichž někteří projevili zájem o duchovní rozhovor, nebo o informace o zvláštnostech východního obřadu.  

o. Ruslan Zassiedko

Praha: chrám Nejsvětější Trojice

 V chrámě Nejsvětější Trojice v Praze byla po celou akci Noc kostelů přibližně stejná účast. Během akce tedy navštívilo kostel něco kolem 500 návštěvníků. Zvláštností programu byla možnost navštívit kruchtu chrámu a prohlédnout celý prostor kostela z vrchu. 

o. Ján Kočerha 

Článek naleznete na Exarchat.cz

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace