Marija Nobilisová: Podpořte protesty Ukrajinců z centra Brna

První impuls pro mě byla účast na pražském Maidanu osmého prosince. Zúčastnilo se ho více jak tisíc demonstrantů, předtím jsem dění na Ukrajině moc nesledovala, ale v tu chvíli se to změnilo. Řekla jsem si, že můžu dělat víc a zapojit se.

Pátek, 31 Leden 2014 17:00 Dominika Vágnerová, editorka Krátkých zpráv Publicistika

Šestadvacetiletá doktorandka studující obor Sociální politika a sociální práce na Masarykově univerzitě je zakladatelkou brněnského Euromaidanu. Protesty proti ukrajinské vládě už nejsou jen záležitostí Kyjeva, ale konají se v mnoha evropských metropolích. Marija Nobilisová žije v Česku od svých třinácti let, původem je z Ukrajiny, a tak není divu, že za práva svých krajanů bojuje i na Moravě.

Kdy jsi naposledy navštívila Ukrajinu?

Jezdím tam každoročně za příbuznými do Kyjeva a Chersonu. Naposledy jsem byla v Kyjevě na Silvestra. Do Čech jsem odjížděla desátého ledna, těsně před střelbou. Zažila jsem protesty a jednoho kluka, kterého postřelili, jsem znala. Nebyl to můj kamarád, ale přesto se mě to dotklo.

Jak to při protestech vypadalo?

Nejsilněji na mě působila ta atmosféra, jak si lidé pomáhali a drželi při sobě. Každý přikládal ruku k dílu, já jsem pomáhala vařit a hlídkovala. Byla tam hrozná zima, tak jsme například tančili na hlídce, abychom se zahřáli.

Více na http://lemur.mu/nazory/85-publicistika/1451-marija-nobilisova-podporte-protesty-ukrajincu-z-centra-brna

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace