Dne 24. srpna Ukrajina oslavuje 19. výročí své Nezávislosti.

Přesně před 19. lety, v roce 1991, Nejvyšší Rada (parlament) Ukrajiny vyhlásila Ukrajinu nezávislým státem. V tomtéž roce, v době referenda, lidové poslance podpořilo přes 90% občanů obrozeného ukrajinského státu.

Tisková zpráva Velvyslanectví Ukrajiny v České republice, převzato z portálu www.mfa.gov.ua.

Dne 24. srpna Ukrajina oslavuje 19. výročí své Nezávislosti. Přesně před 19. lety, v roce 1991, Nejvyšší Rada (parlament) Ukrajiny vyhlásila Ukrajinu nezávislým státem. V tomtéž roce, v době referenda, lidové poslance podpořilo přes 90% občanů obrozeného ukrajinského státu.

Je dobře známo, že předchozí pokusy vytvořit nezávislou Ukrajinu ve 20. století z různých důvodů byly časově omezené. A proto význam této události pro Ukrajinu a každého ukrajinského občana je především spojen s realizaci a potvrzením životaschopnosti ukrajinského státnického projektu.

Možná právě proto, že naše země měla složité dějiny státotvornosti, Ukrajina nemohla vyvarovat trnitému procesu při upevnění své nezávislosti na cestě rozšíření své státnosti, který pokračuje i v současné době. A však podstatným je to, že za léta nezávislosti v Ukrajině vyrostla generace, pro kterou pojem „nezávislá Ukrajina" je těsně spojen s takovými pojmy jako „národnostní zájmy", „práva člověka", „svoboda slova", „svoboda náboženství", „svoboda pohybování" a  „svoboda volby".

Každým rokem Den Nezávislosti se stává pro celou Ukrajinu a všechny Ukrajince v Ukrajině a v zahraničí svého druhu bodem odrazu, začátkem odpočtu pro období její nezávislosti, podle kterého v Ukrajině ověřují svůj čas a čas společnosti.

Podle vzoru jiných demokratických států v Ukrajině také se vyvíjí vysoce konkurenční politické prostředí, což občas vede k horkým politickým sporům v parlamentu, masmediích a společnosti na téma důležitých otázek státní politiky. A však nehledě na ostrost politických procesů, tyto procesy probíhají v rámcích  ústavního pole, ale zásadní rozhodnutí se přijímají na základech politického souhlasu, což je nezvratným důkazem evropské podstaty ukrajinské demokracie.

V zahraničněpolitické sféře Ukrajina pokračovala v upevňování své úlohy aktivního subjektu světových a regionálních mezinárodních vztahů a nadále vyvíjí  vzájemně výhodné a přátelské sousedské kontakty se svými zahraničními partnery.

Prioritou zahraniční politiky Ukrajiny je evropská integrace, zaměřena na vstup do Evropské Unie. Právě tato snaha integrace do EU potvrzuje zájem ukrajinského národa o historické a kulturní sjednocení se společenstvím evropských národů, které ji zajistí stabilní zapojení do systému evropských demokratických hodnot.

Široké možností vzájemně výhodné spolupráce mezi Ukrajinou a Českou republikou se zakládají na mnohých objektivních faktorech: hlubokých historických a kulturních vztazích, absenci jakýchkoli územních nároků, tradičních přátelských a partnerských vztazích, hospodářských kontaktech a vzájemně se doplňujícím charakteru národních ekonomik, společných cílech při realizaci kursu zaměřeného na evropskou integraci, společných regionálních zájmech, existenci ukrajinské národnostní menšiny v Česku a české v Ukrajině.

Jak je uvedeno v Koncepci zahraniční politiky, schválené parlamentem ČR, Česká republiky považuje Ukrajinu za důležitý evropský stát, na kterém je založena stabilita v Centrální a Východní Evropě. ČR bude vyvíjet úsilí pro rozšíření vzájemně výhodné ukrajinsko-české ekonomické spolupráce.

Tisková zpráva Velvyslanectví Ukrajiny v České republice, převzato z portálu www.mfa.gov.ua.

Zdroj: http://www.mfa.gov.ua/czechia/czech/news/detail/43811.htm

 

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace