Aktuality

Ukrajinský prezident lavíruje mezi Ruskem a Západem

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během prvního roku svého vládnutí řešil jediný úkol - a tím je koncentrace moci...

Jak se uvádí v článku Jany Šmídové Ukrajinský prezident lavíruje mezi Ruskem a Západem, ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během prvního roku svého vládnutí řešil jediný úkol - a tím je koncentrace moci.

 Do chodu uvedl celý arzenál chvatů vypracovaných v sousedních „řízených demokraciích" - od manipulací s právními akty po kriminální pronásledování vůdců opozice, píše ruský list Kommersant. Ze strategického hlediska je ještě brzy zhodnotit výsledky této strategie.

 Podzimní protesty podnikatelů a relativní neúspěch Janukovyčovy Strany regionů v místních volbách předvedly, že společnost nadále ve značné míře odmítá prezidentovu politiku. Do parlamentních voleb zbývá půldruhého roku.

 Jestli se do té doby nepovede úplně přepsat ústavu a udělat z Ukrajiny prezidentskou republiku, všechny snahy mohou být nakonec marné. 

Z taktického hlediska se Janukovyč právem cítí jako vítěz. Ani „oranžové" opozici, ani jiným uskupením, která se snaží hrát roli třetí síly, se nepovedlo zorganizovat účinný odpor vůči železnému náporu Strany regionů.

 Ale ukázalo se, že Janukovyč nemá projekt zahraniční politiky. Zjevně sázel na lavírování mezi Ruskem a Evropskou unií. Ale pro to by bylo nezbytné, aby jak Moskva, tak Brusel považovaly Ukrajinu za svou prvořadou prioritu a bojovaly o ni.

 Dnes se ale děje pravý opak - zájem o Ukrajinu klesá. V Rusku s uspokojením zaznamenali, že Janukovyč bez jakéhokoliv handrkování naservíroval Rusku geopolitické odměny, o které tak dlouho válčilo - prodloužení pronájmu Sevastopolu a zřeknutí se plánů vstoupit do NATO.

 Ale zajištění hospodářské kontroly nad Ukrajinou by bylo záležitostí nákladnou a málo perspektivní. 

Než překonávat odpor místních oligarchů uzavíráním neprůzračných a nepříliš spolehlivých dohod, je lepší soustředit se na vytváření jednotného ekonomického prostoru s Běloruskem a Kazachstánem a pokračovat ve stavbě plynovodu South Stream.

Západ má taky své důvody. Ukrajina byla pro USA a EU zajímavá především jako stát odlišující se od svých sousedů vyšší úrovní demokracie. Z hlediska kritérií „vnitřní stability", jakož i hospodářskými ukazateli má Janukovyčova Ukrajina stále daleko do Lukašenkova Běloruska.

Nakonec si prezidentův tým začal uvědomovat, nakolik nepříjemná je perspektiva sklouzávání do role nové evropské periferie. Minulý týden vešel ve známost zájem Kyjeva o účast v projektu protiraketové obrany NATO. A tak nové kolo zápasů o Ukrajinu není ani zdaleka vyloučeno.

 Více informací, vydání pořadu Svět viděný internetem a také kde odedneška můžete studovat na kozácké atamany se  dočtete na http://www.rozhlas.cz/cro6/internet/_zprava/858347.
1.3.2011 Rozhlas.cz, Jana Šmídová

Relaci Svět viděný internetem , ve které vás Rozhlas.cz seznamuje s nejzajímavějšími články světových médií, můžete slyšet každý den od 19 hodin 10 minut. Zvukový záznam pořadu naleznete v sekci iRadio. Některé vybrané pasáže si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas 

Zdroj: Rozhlas.cz

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace