Stáže na Ukrajině. Karel Veselý

- je hudební novinář a propagátor a teoretik hip-hopu a moderní elektronické hudby.

 Je  pravidelným přispěvatelem stanice Českého rozhlasu Radio Wave, novin Aktuálně.cz online a kulturního časopisu A2. Jeho debutový román Bomba*Funk (2017) byl označen on-line literárním časopisem iLiteratura  jako jedna z nejlepších knih roku 2017.

Výňatek z textu byl vybrán na jako překladová ukázka pro Cenu Susanny  Roth 2018, určenou pro začínající překladatele z češtiny.

...Do Kyjeva jsem letěl na začátku června 2018 na pozvání místního Českého centra a těsně předtím jsem měl příležitost vidět v budapešťské Ludwig Múzeum výstavu současného ukrajinského umění Permanent Revolution.

Obrazy z neklidných dějin Ukrajiny posledních tří dekád přetavené v znepokojující moderní umění mě do jisté míry „předpřipravily“ na to, jak vnímat současnou situaci v této zemi.

V Kyjevě jsem si během krátkého pobytu všiml výrazné pozitivní dynamiky, která se zrcadlila třeba ve výjimečné atmosféře knižního festivalu Arsenal, jenž jsem mohl navštívit.

Zatímco v jiných postsocialistických zemích směrem na západ nyní převládá cynismus a jistá rezignace, na Ukrajině jako kdyby přes všechny současné problémy ještě měli dost optimismu a naděje v to, že budoucnost může být šťastná.

Možná to není přímo permanentní revoluce, ale spíše pocit zodpovědnosti vyplývající z událostí nedávné minulosti, který nedovolí usnout na vavřínech nebo sklouznout do pasivity.

V něčem lze z naší perspektivy dnešní Ukrajině závidět, její přesvědčení, že věci se ještě dají změnit k lepšímu a že za svobodu a nezávislost stojí za to bojovat.

Portréty mrtvých z Majdanu, které hlavní kyjevské náměstí obepínají, ještě nevybledly.

Více na https://www.facebook.com/Ceskecentrumkyjev.cz/photos/pcb.485776848520760/485775785187533/?type=3&theater

 

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace