Aktuality

Nový kryt pro černobylský reaktor je nutností

Ukrajina tento týden uspořádala dárcovskou konferenci ve snaze dát dohromady stamiliony eur, které chyběly na stavbu nového krytu nad černobylským čtvrtým reaktorem.

Jak se uvádí v článku Pavly Palaščákové Nový kryt pro černobylský reaktor je nutností, Ukrajina tento týden uspořádala dárcovskou konferenci ve snaze dát dohromady stamiliony eur, které chyběly na stavbu nového krytu nad černobylským čtvrtým reaktorem.

Konference se konala u příležitosti pětadvacetiletého výročí jaderné havárie na ukrajinsko-běloruském pomezí.

Ochotě vlád přispět na projekt zřejmě „pomohla" fukušimská krize, i když naopak tradičně štědré Japonsko ze stejných důvodů dar věnovat odmítlo.Původní kryt, zbudovaný v extrémních podmínkách v měsících po nehodě, nebyl nikdy zamýšlen jako trvalé řešení.

V posledních letech je velmi nestabilní a experti varují, že pokud se zhroutí, unikne do vzduchu katastrofální množství radioaktivních látek.

Vyztužení západní zdi sarkofágu v roce 2008 sice omezilo riziko, nikdo však neví jistě, jak dlouho ještě vydrží. Podle některých názorů jeho životnost skončí už v roce 2016.

 „I po stabilizaci stále existuje možnost částečného nebo úplného zřícení krytu," domnívá se Laurin Dodd, který má plán výstavby nové ochrany na starosti. „Pouze tehdy, až dostaneme na místo novou strukturu, budeme moci říct, že je to bezpečné," dodal. Pokud vše půjde podle plánu, nový štít by měl být dokončen v roce 2015.

Více čtěte na http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/novy-kryt-pro-cernobylsky-reaktor-je-nutnosti.
22. 4. 2011 Zpravy.e15.cz, Pavla Palaščáková

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace