Aktuality

Jizva hladomoru se na Ukrajině stále nezhojila

Ukrajinci si připomínají osmdesát let od hladomoru,který ve třicátých letech připravil o život pět až osm milionů lidí. Až předloni ale soudy uznaly, že vyhladovění bylo ze strany Stalina a tehdejšího sovětského vedení genocidou namířenou proti místním...

Ukrajinci si připomínají osmdesát let od hladomoru, který ve třicátých letech připravil o život pět až osm milionů lidí.

Až předloni ale soudy uznaly, že vyhladovění bylo ze strany Stalina a tehdejšího sovětského vedení genocidou namířenou proti místním nacionalistům.

Jak uvádí portál Českátelevize.cz, Ukrajina po osmdesáti letech vzpomíná na čtvrtinu národa, kterou Stalin odsoudil k smrti hlady. Jeho mládežnická komanda střílela lidi i za pouhé sebrání klásku pšenice.

"Tato rána se v paměti národa dodnes nezacelila. Je to proto, že na Ukrajině není zřejmě jediná rodina, kterou by nepostihla tato strašlivá tragédie," uvedl bývalý prezident Ukrajiny Viktor Juščenko.

Více čtěte a reportáž Milady McGrathové naleznete na http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/204846-jizva-hladomoru-se-na-ukrajine-stale-nezhojila/.
23. 11. 2012 Českátelevize.cz, ČT24, reportáž Milady McGrathové

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace