Aktuality

Exkurze po východním Polsku

V červenci jsem se zúčastnila exkurze do východopolských oblastí sousedících s Běloruskem a Ukrajinou.

V červenci jsem se zúčastnila exkurze do východopolských oblastí sousedících s Běloruskem a Ukrajinou. Zájezd uspořádal dr. M. Sládek z Památníku národního písemnictví, polonista mgr. J. Linka a ukrajinista dr. B. Zilynskyj. 10 dnů intenzivního přijímání informací o regionu, jehož historie je velmi pohnutá, zanechalo na každém účastníkovi hluboký dojem. Nejdříve rovina, z níž vyčnívala pouze čapí hnízda, v lesíčkách a močálech se skrývaly staré tatarské a ukrajinské hřbitovy, poté mírně zvlněná krajina se zaniklými a zanikajícími ukrajinskými vesnicemi, obrovským množstvím dřevěných kostelíků, renesančních městeček, památníků obětem komunistických i nacistických represí, synagog či přírodních památek.
V Mlynech, malé vesničce poblíže ukrajinských hranic jsem pak spolu s V. Nečasovou a B. Zilynským zapěla ukrajinskou hymnu na hrobě jejího autora, Mychajla Verbyckého.
Při návratu do Čech jsme se zastavili ještě na místě Lemkovska, kde se dodnes těží ropa téměř ručně a navštívili několik poutních míst římských i řeckých katolíků.

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace