Aktuality

Černobyl dostane nový kryt, Česko dá 65 milionů

O mimořádném jednorázovém daru ve středu rozhodla vláda, sdělilo ministerstvo zahraničí.

Jak se uvádí v článku Černobyl dostane nový kryt, Česko dá 65 milionů, Česká republika vyčlenila 2,6 milionu eur (téměř 65 milionů korun) do mezinárodního fondu na stavbu ochranného krytu pro poškozený reaktor černobylské jaderné elektrárny.

O mimořádném jednorázovém daru ve středu rozhodla vláda, sdělilo ministerstvo zahraničí.

Svůj příspěvek Praha oznámí příští úterý na konferenci dárců fondu, který vznikl za účelem odstraňování škod po katastrofě v Černobylu.

Čtvrtý černobylský reaktor vybuchl v dubnu 1986. Samotná elektrárna, definitivně uzavřená v roce 2000, funguje nyní jako sklad radioaktivního odpadu.

Havarovaný blok byl uzavřen a zakonzervován v mohutném železobetonovém sarkofágu. Ochranný obal ale praská a bude muset být kolem něj vybudován nový z fondu na stavbu krytu. Ten by měl poškozené místo izolovat alespoň na dalších 100 let.

Více čtěte na http://byznys.lidovky.cz/cernobyl-dostane-novy-kryt-cesko-da-65-milionu-fav-/statni-pokladna.asp?c=A110414_171455_statni-pokladna_mev.
14. 4 .2011 Lidovky.cz, ČTK

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace