Ulita zve na Ukrajinu

Pro seznámení s modernější kulturou se budou promítat klipy současných ukrajinských hudebníků, menší děti budou mít možnost naučit se ukrajinskou písničku a v jazykovém koutku si vyzkoušet svůj cit pro odhadování významu ukrajinských slov.

Zuzana Malá

Dům dětí a mládeže Praha 3 - Ulita připravil v rámci cyklu Letem světem s Ulitou sobotu v ukrajinském stylu. 12. dubna ve 13 hodin se areál domu dětí promění v centrum tradičních řemesel a lidových tanců. Pokud hledáte program pro volnou sobotu, máte rádi aktivní odpočinek a není vám lhostejná kultura lidí, kteří v menšině žijí mezi námi, přijďte. 

Cyklus akcí Letem světem s Ulitou je koncipován jako řada sobotních setkání lidí všeho věku nad kulturou a zvyky různých míst na Zemi. Po výletech do exotické Afriky, meditativní Indie a žhavého Španělska se organizátoři akcí rozhodli uspořádat den s ukrajinskou kulturou.

Hlavním motivem pro výběr této země se stala skutečnost, že v Čechách žije velmi početná menšina Ukrajinců a že všeobecné mínění Čechů o této zemi a jejích obyvatelích je zatíženo mnoha předsudky. Na přípravě akce se podílejí příslušníci ukrajinské národnosti, za všechny jmenujme alespoň akademickou malířku Zoju Popovou či sólisty baletu Státní opery Praha Jurije a Nataliu Kolvovy. A tak se nebude jednat jen o amatérské hrátky na dané téma, ale program bude mít odbornou garanci. Záštitu nad cyklem Letem světem s Ulitou převzal Mgr. Jiří Matušek, místostarosta pro výchovu a vzdělávání na Praze 3.

Co všechno je připraveno? Během sobotního dopoledne budou mít návštěvníci možnost seznámit se s výrobou ikon, navštívit výtvarnou dílnu s motivy Petrykivskyho rospysu či si vyzkoušet tradiční výšivku a košíkaření. Součástí akce samozřejmě bude výstava fotografií a beseda o Ukrajině a o tzv. oranžové revoluci.

Největší atrakcí se bezesporu stane taneční vystoupení dětského souboru Džerelo (Pramen) s následným workshopem lidového tance. Pro seznámení s modernější kulturou se budou promítat klipy současných ukrajinských hudebníků, menší děti budou mít možnost naučit se ukrajinskou písničku a v jazykovém koutku si vyzkoušet svůj cit pro odhadování významu ukrajinských slov. Kromě těchto aktivit čeká na návštěvníky překvapení, které je určeno především mlsným jazýčkům.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/kultura/divadlo/_zprava/434607

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace