Vystoupení kapely ve Strážnici 2009

Ignis si zahrál i na folklórním strážnickém festivale - 27. června 2009

Tradiční festival ve Strážnici přináší mnoho zajímavých podnětů, a to nejen hudebních. Ignis po 4 letech předvedl ve strážnickém amfiteátru Zámek několik nápěvů a melodií a stal se tak součástí programu nazvaného Domovina, kterého se jednou za dva roky účastní představitelé národnostních menšin v ČR. Počasí bylo bídné, nicméně v jiných regionech Čech a Moravy bylo v tuto dobu mnohem hůř. Přesto byla atmosféra dobrá, stovky diváků na Zámku podporovaly každého vystupujícího, nám se hrálo a zpívalo dobře, ostatně jako vždy.

Ig

...Z Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici letos přímým přenosem vysíláme pořad Domovina, který představuje národnostní menšiny - jejich život a kulturu. Vybrané soubory ukazují některé tradice lidové kultury národnostních menšin Němců, Bulharů, Řeků, Maďarů, Rusů, Ukrajinců a dalších žijících v České republice. Pořad na vlnách Proglasu naladíte v sobotu 27. června 2009 v 18 hodin....
........Mezi obyvateli České republiky najdeme vedle většinových Čechů také příslušníky mnoha národnostních menšin. Není jich příliš mnoho, ale svou kulturou a svými tradicemi výrazně obohacují naši společnost. Můžeme konstatovat, že vedle některých minorit, jež v českých zemích pobývají už řadu staletí a ani si dnes nedovedeme představit, že bychom je zde nepotkávali (jako např. Slováky, Němce, Židy, Poláky,  moravské Chorvaty, Maďary či Romy), můžeme se setkávat i s občany často velmi rozmanitého původu. Z nich se však do společenského života země zapojují jen někteří. Jiní se soustřeďují spíše na ekonomické zabezpečení života své rodiny a zatím necítí potřebu nějaké reprezentace kulturního dědictví svého etnika. Je třeba to respektovat. Vždyť řada těchto osob žije v rozmanitém prostředí a často ani nemá možnost zapojit se do činnosti občanských sdružení své menšiny. Natožpak do nějakého folklorního seskupení.  O to více je nutno vážit si těch, kdo tak činí a chtějí nejen předávat své tradice potomkům, ale mají zájem představit je i obyvatelům jejich nové země, jejich nového domova.

     Jednou z mála příležitostí, kde tak mohou činit a přitom to má velký dosah, je jejich účast na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici, festivalu, který náleží  k předním evropským akcím svého druhu. Zde v pořadu „Domovina" mohou příslušníci různých minorit předvést vybrané ukázky svých lidových tradic jako významné složky  svého kulturního dědictví. Tato příležitost pro n+ě může být pobídkou k dalším aktivitám, pro návštěvníky festivalu pak vítanou příležitostí k uchovávání, poznávání a prezentaci různých kultur. A tím samozřejmě i pobídkou k výchově a toleranci.

     Přípravu programu „Domovina" a celého projektu zabezpečuje Sdružení Němců - Regionální skupina Hřebečsko za podpory Ministerstva kultury ČR.  Pořad bude na amfiteátru Zámek.

PhDr. Jan Krist, autor pořadu (ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici)

Účinkující:
Ukrajinská kapela Ignis, Praha, vedoucí Viktor Rajčinec
Romský taneční soubor Merci, Brno, vedoucí Monika Balogová
Slovenský folklorní soubor Šarvanci, Praha, vedoucí Ján Repiský
Folklorní soubor Pálava a senioři, Mikulov, vedoucí Zlatislava Krůzová
Pěvecký soubor Sudaruška, Brno, vedoucí Jekaterina Michajlova
Maďarský folklorní soubor Köris, Brno, vedoucí Michal Chovanec
Polský folklorní soubor Zaolzi, Jablunkov, vedoucí Martin Filipczyk
Hřebečský taneční soubor, Moravská Třebová, vedoucí Irena Kuncová
Bulharský folklorní soubor Kytka, Brno, vedoucí Ing. Georgi Žilev
Rusínský folklorní soubor Skejušan, Chomutov, vedoucí Kateřina Romaňáková
Řecký taneční soubor Antigoni, Krnov, vedoucí Panojata Osladilová
Skupina Tiferet, Znojmo, vedoucí Ing. K.A.Richter

 

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace