Národnostní menšiny Praha - Brno, hrála skupina Ignis

Setkání zástupců národnostních menšin Prahy a Brna, vystoupení kapely Ignis

V novém Domě národnostních menšin dnes proběhlo setkání zástupců národnostních menšin Prahy a Brna, vystoupil i host z Rigy. Tématem byly zkušenosti s menšinami a integrace cizinců. Akce se koná pod záštitou radního Jiřího Janečka a Kateřiny Dubské, předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny města Brna.

 Součástí 7. setkání národnostních menšin je také kulturně-společenský večer, kde v rámci programu vystoupí zástupci města Brna: Brněnský hantec - jak se v minulosti hovořilo v Brně, Německý jazykový a kulturní spolek Brno, Ruské osvětové sdružení na Moravě. Praha nabídne Slovenské folklorní sdružení Limbora, ukrajinskou skupinu Ignis, folklorní soubor Bulharské národní školy v Praze - Lyra, nebo romskou kapelu Milana Šenkiho.

Setkání se uskutečnilo již po sedmé, letos ovšem v novém Domě národnostních menšin, který Praha otevřela v červnu. Zástupci Brna se také o instituci DNM, která je jedinou tohoto druhu u nás, živě zajímali. Hlavní město zastoupil radní pro sociální politiku Jiří Janeček, z Brna přijela členka Zastupitelstva Kateřina Dubská, předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny statutárního města Brna.

Diskutovalo se k aktuálním otázkám (spolu)práce v oblasti národnostních menšin a integrace cizinců. Cílem je výměna zkušeností z daných oblastí práce (nár. menšiny, ale i oblast integrace cizinců) obou měst. V rámci programu vystoupila také paní Vallija Rone s přednáškou o národnostních menšinách v Lotyšsku.

„Národnostní menšiny má každé velkoměsto, Praha v tom není výjimkou. Je škoda, že jsou menšiny často vnímány negativně, protože nás setkání s nimi mohou mnohým obohatit," řekl radní pro sociální oblast Jiří Janeček. „Snažíme se vytvářet prostředí, ve kterém by se vzájemnému setkávání dařilo. Jsem rád, že Praha se může pochlubit Domem národnostních menšin, ve kterém právě jsme. Vyčlenit menšinám dům ovšem nestačí. Je třeba také naplnit jeho původní poslání. Dnešní akce potvrzuje, že se nám záměr daří," dodal Janeček. V DNM již proběhla například výstava výtvarníků národnostních menšin a další programy.

 V Praze 30.11.2007

 

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace