Na festivalu Žijeme tady 2006 v Liberci vystoupila také ukrajinská skupina IGNIS

Jana Šustová pozvala k mikrofonu Viktora Rajčince, který hraje v šestičlenné skupině Ignis a zároveň je předsedou Ukrajinské iniciativy v České republice.

Na festivalu Žijeme tady v Liberci vystoupila také ukrajinská skupina IGNIS.

 V minulém pořadu jsme Vás informovali o festivalu národnostních menšin Žijeme tady, který se uskutečnil v Liberci.

Teď se na festival vrátíme ještě jednou a povíme Vám o ukrajinské skupině Ignis.

Jana Šustová pozvala k mikrofonu Viktora Rajčince, který hraje v šestičlenné skupině Ignis a zároveň je předsedou Ukrajinské iniciativy v České republice.

Ignis (Foto: Jana Šustová) "Skupina Ignis vznikla v 70. roce, protože tenkrát byla takové ukrajinské večery na Žofíně a tam jsme se sešli. Byli jsme ještě mladí, začínali jsme studovat na vysoké škole. Na Žofíně jsme se domluvili, že by bylo dobré založit nějakou ukrajinskou hudební skupinu v Praze."

Máte styky se současnou komunitou Ukrajinců v České republice?

"Máme samozřejmě, protože my jsme již v 90. letech založili Ukrajinskou iniciativu v České republice, přesně v roce 1993. A již dneska jsme se rozrostli díky státu, ministerstvu kultury, ministerstvu školství, magistrátu, kteří nám dávají peníze na granty. Takže díky tomu můžeme dělat dnešní kulturu, která, jak si myslím, je nádherná. Ti lidé, kteří se sem stěhují, zde, v České republice chtějí mít to svoje a tohle jim umožňuje se sdružovat. Máme dneska již malý taneční kolektiv, máme malé divadlo, je možnost se skutečně rozvíjet."

Kultura je právě dobrým prostředkem k tomu, jak představit majoritní společnosti společnosti menšinové. Hrajete někde na nějakých akcí, kam chodí i Češi?

"Účinkujeme dost často, měli jsme Dny ukrajinské kultury a je to nádherné, protože my jsme účinkovali v Plzni, předtím v Ostravě, předtím jsme hráli v Brně, potom jsme hráli v Chomutově a nejvíc samo sebou hrajeme v Praze. A je možnost jezdit a musím Vám říci, že ta ukrajinská písnička, když se dobře zazpívá, tomu i Čech výborně rozumí. V Praze máme takové kavárničky a tam chodí spousta Čechů, tam je 80 % Čechů, kteří chodí na ukrajinské písničky."

Zdroj: http://romove.radio.cz/cz/tisknout/21232

 

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace