Ignis 1970-2022

Online album kapely představuje výběr písní, live i studiové nahrávky, z uvedeného období.

Jak šel čas s pražskou vokálně instrumentální ukrajinskou skupinou IGNIS

Skupina vznikla v roce 1969 v Praze na ostrově Žofín. V tu dobu již fungoval pražský ukrajinský sbor sv. Vladimíra, který zde pravidelně vystupoval. OKD byla kulturní organizace, pod kterou byly zaregistrovány amatérské soubory, taneční kolektivy a divadla. My, tehdejší mladší návštěvníci koncertů (Vladimír Šuťak, sourozenci Lydia a Bohdan Zatovkanjukovi, Ivan Chudan a Viktor Rajčinec), jsme sedávali za jedním stolem. Někteří z nás měli za sebou již "nějakou tu hudební školu života", a tak jsme se domluvili, že založíme hudební skupinu.

------------

Nejdříve jsme skupinu nazvali PALAS. Po úspěšné registraci na OKD nám byla přidělena zkušebna na Ostrčilově náměstí, Praha 2, na rohu ulice, kde sídlilo také divadlo. Později jsme skupinu přejmenovali na IGNIS (oheň, který léčí a zceluje). Tato slova zapsal do kroniky kapely Orest Zilynskyj, významný ukrajinský etnograf, s přáním uchovat oheň v srdcích muzikantů, zcelovat duši posluchačů, utužovat národní pospolitost a popularizovat ukrajinskou lidovou hudbu.

Skupinu jsme založili především z lásky k ukrajinské lidové tvorbě a hudbě vůbec. Ze začátku bylo našim cílem potěšit a pobavit místní ukrajinskou komunitu, přinést ukrajinskou píseň v nové, modernější úpravě.  K činnosti skupiny jsme potřebovali finanční zajištění, a to na nákup potřebné aparatury a elektronických hudebních nástrojů (do té doby jsme používali akustické hudební nástroje). Poděkování patřilo Romanu Kaminskému, který se stal prvním manažerem skupiny. 

První sestava IGNIS účinkovala v následující sestavě:

Lydie Zatovkanjuk (zpěv)

Vladimír Šuťák (elektrická kytara)

Bohdan Zatovkaňuk (Elektrické klávesy)

Ivan Chudan (basová kytara)

Viktor Rajčinec (bicí)

------------

Naše počáteční činnost byla spjata s východním Slovenskem. V Prešově bylo ukrajinské divadlo a rozhlas, ve Svidníku ukrajinské muzeum. Vznikala zde spousta amatérských kolektivů, které ve svých repertoárech popularizovaly ukrajinské lidové písně a tance. Na pozvání Kulturního svazu ukrajinských pracujících (KSUP) jsme v roce 1970 odjeli na východní Slovensko na své první turné.

Naše vystoupení zaznamenalo velký úspěch, hlavně u mladých posluchačů. Koncerty přinášely početným účastníkům festivalů pozitivní prožitek a staly se platformou pro vznik podobných skupin na východním Slovensku. Zpočátku tyto skupiny přebíraly písně z našeho repertoáru, postupně přecházely na vlastní interpretaci lidových písní. Úspěšným manažerem na východním Slovensku se pro nás stal Levko Dovhovyč. Byli jsme pozvání do ukrajinského rozhlasu v Prešově, kde jme natočily své první čtyři skladby, které byly přenášeny rozhlasem.

V roce 1971 skupina IGNIS absolvovala své první přehrávky a amatérská hudební skupina IGNIS se od tohoto roku zařadila do kategorie profesionálních hudebních souborů. Přehrávky před komisí pořádala umělecká agentura Akord a od roku 1973 Pražské kulturní středisko.

V letech 1973 - 1978 nám byla poskytnuta zkušebna v historických prostorách v Tomášské ulici na Praze 1, od roku 1978 v Malostranské besedě.

Během svého působení se skupina pravidelně účastnila festivalů, mezi nejvýznamnější patřily Svidník a Strážnice na Moravě.

Po delší odmlce jsme ke hraní vrátili opět v 90. letech XX. stol. Šňůru vystoupení  jsme v roce 2000 završili nahrávkou CD v Prešovském rozhlasovém studiu, po níž následovalo live CD s výběrem koncertních písní na východním Slovensku. Organizátorem a sponzorem nahrávek byl Pavel Šuťák, režisérem Michal Gima, mistrem zvuku Peter Švorc.

V roce 2001 skupina vystoupila na mezinárodním festivalu v Paláci kultury v Kyjevě v rámci 10. výročí samostatnosti Ukrajiny.

V roce 2015 skupina vydala třetí album, v němž byly zahrnuty autorské vlivy Viktora a Bohdana Rajčinců. CD bylo díky Petrovi Svobodovi a jeho manželce Lucii  nahráno v legendárním studiu Elektrovox v Jevanech v režii Daniela Wunsche s masteringem Zdeňka Klementa.

---------------

Během času se sestava souboru měnila, doplňovali jej například tito muzikanti.

1973 – Alexander Kahler,

1975 – Jaroslav Kára, Ota Kmínek, Václav Roleček,, Emil Makal, Alexander Zupka

1998 – Bohdan Rajčinec, Vladimír Stasiv, Svjatoslav Tacjuk

2003 – Viktor Hvozdančuk, Leoš Botek, Roman Semčuk, Olexander Stebljuk

2010 - Andrij Kozak, Olexander Visič

2015 – Svitlana Zaharuk, Patricie Kozlová, Jan Votava.

Vedoucími skupiny postupně byli: Vladimír Šuťák, Bohdan Zatovkanjuk, Viktor Rajčinec, Bohdan Rajčinec.

Technici skupiny: Petr Mochnal, František Klapa.

 

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace