Ukrajinský disent v boji o právní stát ... 27.6.2019 v 19hod Skautský institut v Praze

- s Mgr. Radkem Mokrykem

Skautský institut
Staroměstské náměstí 4/1
110 00 Praha 1

- pořádá Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze a Skautský institut na Staromáku

Čím žil ukrajinský disent, čemu se věnoval a jak se projevovala „moc bezmocných“ uvnitř Sovětského svazu – o těchto a dalších otázkách si popovídáme na setkání u příležitosti Dne ukrajinské Ústavy s Mgr. Radkem Mokrykem, vědeckým pracovníkem Ústavu východoevropských studií (Filozofická fakulta Univerzity Karlovy), který se dlouhodobě věnuje moderním dějinám Ukrajiny.


Setkání se bude konat na půdě dobře známého Skautského institutu na Staroměstském náměstí v Praze, který laskavě poskytl svoje prostory pro přednášku.

Ukrajinský disent se začal formovat v období Chruščovová tání jako hnutí pro obranu národnostní kultury a jazyka.

Postupně prošel vývojem od kulturního hnutí přes lidskoprávní skupiny až k politické činnosti, když na konci osmdesátých a začátku devadesátých let minulého století sehrál jednu z klíčových rolí v procesu osamostatnění Ukrajiny.

Ukrajinští disidenti vždy apelovali do zásad právního státu, ať už se jednalo o oponování rusifikaci nebo boj za dodržování základních lidských práv.

Jejich hlavní požadavek k sovětské moci se týkal především dodržování sovětských zákonů a ústavy v zemi. Právě proto si jejich zásluhy připomeneme u příležitosti Dne ukrajinské ústavy, na jejímž vzniku se podílela i řada bývalých disidentů.

Místo: Skautský institut, Staroměstské náměstí 4/1, Praha, místnost Minuta
Datum: čtvrtek, 27. června 2019
Čas: 19.00 - 20.00

Více na https://www.facebook.com/events/921618758230261/

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace