Ústavní vývoj Ukrajiny ... 27.6.2018 Týnská Literární Kavárna v Praze

Víte, že ukrajinská ústava byla jedna z prvních v Evropě? Přijďte ve středu a dozvíte se ještě více!

- neformální beseda

Veřejná · Pořádá Embassy of Ukraine Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Týnská Literární Kavárna
Týnská 6
110 00 Praha

Velvyslanectví Ukrajiny v ČR u příležitosti státního svátku Ukrajiny – Dne Ústavy – srdečně zve do Týnské literární kavárny na neformální besedu na téma ÚSTAVNÍ VÝVOJ UKRAJINY.

Dějinami ukrajinské Ústavy vás provedou:

Jan Šír – výzkumný pracovník Katedry ruských a východoevropských studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy – promluví o vzniku nezávislé Ukrajiny, o procesech, jež předcházely přijetí ústavního zákona, a následně o samotném hlasování o ukrajinské Ústavě 28. června 1996, které nebylo vůbec jednoduché.

Illia Antonov na to naváže popisem základních principů ukrajinské Ústavy, včetně jejího případného srovnání s českým ústavním pořádkem

Dále se vydáme ještě hlouběji do dějin. Na cestě do začátku 20. století nás bude doprovázet David Svoboda, ukrajinista a pracovník českého Ústavu pro studium totalitních režimů, který se zabývá moderními dějinami Ukrajiny a Polska s důrazem na vznik a činnost ukrajinského integrálního nacionalismu a polsko-ukrajinské vztahy ve 20. století. David Svoboda se zaměří na ústavní tradice Ukrajinské lidové republiky, od jejíhož vzniku letos uplynulo sto let.

A nakonec se podíváme až do začátku 18. století a přiblížíme si výraznou osobnost Pylypa Orlyka a jeho první ukrajinskou Ústavu. Výklad doprovodí malá výstava o Orlykově Ústavě, již nám laskavě poskytl Národní archiv Ukrajiny.

Po přednášce jsme připravili krátký kviz, který prověří vaše znalosti ukrajinské Ústavy, a můžete se těšit i na zajímavé dárky!

V kavárně bude zajištěno drobné pohoštění.

Víte, že ukrajinská ústava byla jedna z prvních v Evropě?
P roce 1710 ukrajinský hejtman Pylyp Orlyk vydává dokument, který poprvé v Evropě dokládá možnost existence parlamentní demokratické republiky.
Přijďte ve středu a dozvíte se ještě více!
 
Těšíme se na Vás!

Jan Šír působí jako výzkumný pracovník katedry ruských a východoevropských studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Zabývá se politickým a bezpečnostním vývojem nástupnických států bývalého Sovětského svazu. Je autorem a spoluautorem tří monografií, včetně kolektivní práce Ruská agrese proti Ukrajině (Praha: Karolinum, 2017).

Ilya Antonov je právník původem z ukrajinského Doněcka. Po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze působí v advokátní kanceláři PRK Partners. Poskytuje právní poradenství české a mezinárodní klientele převážně v oblasti korporátního práva, fúzí a akvizic, bankovnictví a soudních sporů. Věnuje se taktéž migračnímu právu a má zkušenosti s vedením odborných a vzdělávacích seminářů zaměřených jak na právní, tak na společenskovědní a historická témata.


 David Svoboda (1977) je ukrajinista a pracovník českého Ústavu ro studium totalitních režimů. Zabývá se moderními dějinami Ukrajiny a Polska s důrazem na vznik a činnost ukrajinského integrálního nacionalismu a polsko-ukrajinské vztahy ve 20. století.

Více info na https://www.facebook.com/events/247553282669426/?active_tab=discussion

 

 

 

 

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace