Ukrajinský Majdan a český aktivismus ... 21.11.2018 v Praze

- co znamenal ukrajinský Majdan pro českou občanskou společnost

Café Kampus
Náprstkova 10, 110 00 Praha

21. listopadu si připomene Ukrajina Den svobody a důstojnosti. Přesně 5 lety došlo na Náměstí nezávislosti v Kyjevě k demonstraci proti politice tehdejšího prezidenta. Byla brutálně potlačena a následující měsíce přicházely na náměstí každý den protestovat tisíce lidí. Brutálním vyvrcholením protestů byla střelba do lidí na ulici Instytutska, při které přišlo o život okolo osmdesáti lidí.
U příležitosti tohoto výročí se sejdou i v Praze lidé, kteří Majdan a Ukrajinu aktivně podpořili nebo podporují.
Kyjevský Majdan na přelomu let 2013 a 2014 dokázal zaktivizovat občanskou společnost nejen po celé Ukrajině. Na podporu protestů na ukrajinských náměstích a Ukrajiny napadené sousedním Ruskem se sdružovali a sdružují aktivní občané po celém světě, Českou republiku nevyjímaje.
Jako výsledek zimních a jarních demonstrací, happeningů a humanitárních sbírek v roce 2014 v Praze vzniklo neformální hnutí (dnes zapsaný spolek) pod názvem Pražský Majdan. Jeho členové a sympatizanti se v roce 2014 začali každou neděli scházet na Staroměstském náměstí na podporu Ukrajiny a proti ruské agresi.

Co znamenal ukrajinský Majdan pro českou občanskou společnost a český aktivismus budeme hovořit s Markem Hilšerem, Soňou Pospíšilovou, Michalem Majznerem, Tomaszem Peszinským a Otakarem van Gemundem.

Moderování se laskavě ujal novinář Martin Novák.
Čas: 17:00
Místo: café Kampus (Náprstkova 10, Praha 1)
Datum: 21.11.2018

21 листопада Україна відзначає День свободи та гідності. У цей день 5 років тому уперше українці вийшли на Майдан з протестами проти зміни курсу держави на євроінтеграцію. З нагоди цієї дати в Празі зберуться люди, які активно підтримували й підтримують Євромайдан. У травні 2014 р. навіть сформувалася окрема організація - Празький Майдан - члени якої у різному складі до сьогодні щонеділі виходять на центральну площу Праги з гаслами на підтримку України.
Чим був і став український Майдан для чеського суспільства розкажуть у середу 21 листопада чеські активісти Міхал Майзнер, Соня Поспішілова, Томаш Пешинський, Отакар ваг Шемунд і вже сенатор Марек Гілшер.

Zdroj a více info na https://www.facebook.com/events/356635618440907/

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace