„Ukrajina jako kulturní a historický narativ (jazyk, dějiny, literatura)“.

Tisková zpráva: Mezinárodní konference v Praze 24.–26. 11. 2017

Ve dnech 24.–26. 11. 2017 se na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze uskuteční mezinárodní interdisciplinární ukrajinistická konference, jejímiž účastníky budou kromě českých odborníků také ukrajinisté ze zahraničí, zvláště z visegrádských zemí, a ukrajinští badatelé.

Potřeba uspořádat větší ukrajinistickou konferenci v Praze byla pociťována už dávno a v posledních letech se stávala čím dál tím naléhavější. Úskalím ukrajinistiky (podobně jako dalších malých filologických oborů) je nižší praktická využitelnost. Dalším problémem malého oboru je určitá uzavřenost a izolovanost jednotlivých pracovišť. Ani v ČR se jednotliví badatelé příliš neznají a nevědí, kdo z kolegů se čím zabývá. O to více to platí v kontaktu se zahraničními kolegy. Konference tak představuje vítanou příležitost setkat se naživo, seznámit se a věnovat se diskusím.

Konference se bude konat s významným přispěním Velvyslanectví Ukrajiny v ČR, které se pod vedením nového velvyslance Jevhena Perebyjnisa začalo mnohem více než dřív věnovat i propagaci ukrajinské kultury v zahraničí. Právě zahraniční ukrajinisté jsou často těmi prvními, kdo utváří povědomí o Ukrajině a určuje způsob nazírání na ni.

Poděkování patří rovněž Ústavu východoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, České asociaci ukrajinistů a studentskému spolku Východoevropský klub. To, co začínalo jako iniciativa tří doktorandů ÚVES FF UK (Halyny Babak, Radka Mokryka a Alexeje Sevruka), dokázalo zaujmout akademické ukrajinisty (doktorku Terezu Chlaňovou a docentku Teťanu Sverdan) a získat podporu výše zmíněných spolků a institucí a dalších jednotlivců z řad odborné veřejnosti.

Na konferenci vystoupí zhruba padesát odborníků. Kromě českých a slovenských ukrajinistů (z Prahy, Brna, Olomouce a Prešova) se na konferenci přihlásili kolegové z Polska, Německa a dokonce z Nizozemska. Zhruba polovinu účastníků tvoří kolegové z Ukrajiny. Mezi hosty najdeme například profesorku Alenu Morávkovou, dlouholetou výzkumnici takzvané meziválečné pražské básnické školy, profesora Mykolu Mušinku z Prešova, mnohostranného odborníka na ukrajinské i rusínské záležitosti, či profesorku Agnieszku Matusiak, literární vědkyni a vedoucí oddělení ukrajinistiky Ústavu slovanské filologie Vratislavské univerzity.

Organizátoři konference počítají také s bohatým kulturním programem. V předvečer konference, 23. 11. od 19:00 se na půdě FF UK uskuteční veřejná přednáška předního ukrajinského historika Jaroslava Hrycaka, patrona konference. Večer 24. listopadu, po skončení prvního dne konference, se v Knihovně Václava Havla uskuteční za účasti hostů z Ukrajiny Lese Beleje a Olesji Jaremčuk debata s názvem Duch doby aneb divokou Ukrajinou, věnovaná ukrajinské literární reportáži. V sobotu 25. listopadu večer proběhne v kavárně knihkupectví Fra setkání s básnířkou z okupované části Donbasu, Ljubou Jakymčuk. Čtení z jejího díla doplní ukrajinský politolog Stanislav Fedorčuk a spisovatel Mykyta Hryhorov, kteří představí nedávno vydanou antologii donbaských autorů Poroda (Mateční hornina, 2017).

Organizátoři konference pevně věří, že první ročník konference nebude posledním, a že se Praha stane dalším místem, kde se v pravidelném intervalu budou ukrajinisté setkávat i nadále.

 Kulturní program

 23.11.2017

 19:00 – Veřejná přednáška Jaroslava Hrycaka

Na téma Globální historie Ukrajiny: století revolucí 1917-2017.

Místo: Filozofická fakulta Karlovy university, druhé patro, místnost č. 200

Adresa: nám. Jana Palacha 1/2, 116 38 Staré Město, Praha

 24.11.2017

 19:00 – Jaremčuk, Belej: Duch doby aneb divokou Ukrajinou

Za účasti Olesji Jaremčuk a Lese Beleje proběhne v Knihovně Václava Havla večer ukrajinské literární reportáže. Moderovat bude Radko Mokryk, tlumočit Alexej Sevruk.

Místo: Knihovna Václava Havla

Adresa: Ostrovní 129/13, 110 00 Nové Město, Praha

http://www.vaclavhavel-library.org/cs/index/kalendar/1251/jaremcuk-belej-the-spirit-of-the-age-or-through-wild-ukraine

 25.11.2017

 19:30 – Ljubov Jakymčuk

Setkání s ukrajinskou básnířkou Ljubov Jakymčuk (Luhansk – Kyjev). Večerem bude provázet Halyna Babak, tlumočí Alexej Sevruk. Stanislav Fedorčuk a spisovatel Mykyta Hryhorov zde představí nedávno vydanou antologii donbaských autorů Poroda (Mateční hornina, 2017).

Místo: Kavárna Fra

Adresa: Šafaříkova 202/15, 120 00 Praha

https://www.fra.cz/autorska-cteni/2017/11/25/ljubov-jakymcuk

 
26.11.2017

 19:00 – Vernisáž fotografické výstavy UkraJINÁ

Během slavnostního zahájení fotografické výstavy UkraJINÁ, věnované současné ukrajinské diaspoře v České republice, se za účasti výzkumnice Sociologického ústavu Akademie věd ČR Mgr. Yany Leontiyevy Ph.D., uskuteční diskuse na téma Ukrajinci v ČR.

Místo: Filozofická fakulta Karlovy university, třetí patro, místnost č. 313

Adresa: nám. Jana Palacha 1/2, 116 38 Staré Město, Praha

 Medailónky účastníků kulturního programu

 Les Belej (1987) – Vystudoval anglistiku ve Vratislavi a ukrajinistiku ve svém rodném Užhorodu. Pracuje v ukrajinské Akademii věd. Je autorem básnických sbírek a dvou knih reportáží. V poslední z nich, Lychije devjanosti. Ljubov i nenavysť v Užhorodi (Drsné devadesátky. Láska a nenávist v Užhorodu, 2014), popisuje na příkladu Zakarpatí dramatické změny, které na Ukrajině proběhly po rozpadu SSSR. Věnuje se v ní dnes z velké části zapomenuté populární kultuře těch let ale i tehdejšímu boomu organizovaného zločinu. Úryvky z této knihy vyšly česky v časopise Plav.

 Stanislav Fedorčuk (1981) – Narodil se v Doněcku na východní Ukrajině, kde také vystudoval historii. V roce 2014 musel své rodné město opustit a nyní žije v Kyjevě. Politolog a publicista.

 Jaroslav Hrycak (1960) – Přední ukrajinský historik. Přednáší na Ukrajinské katolické univerzitě ve Lvově, působil také jako hostující profesor na Středoevropské univerzitě v Budapešti. Předmětem jeho odborného zájmu je život a dílo ukrajinského spisovatele a publicisty přelomu 19. a 20. století Ivana Franka, o němž napsal dvě monografie – Duch, ščo tilo rve do boju (Duch, který žene tělo do boje, 1990) a Prorok u svojij vitčyzni: Franko ta joho spilnota (1856-1886) (Prorok ve své vlasti: Franko a jeho společnost (1856-1886), 2006). Zabývá se také sociologickým zkoumáním hodnotové orientace současných Ukrajinců a píše eseje, v nichž se věnuje obecnějším otázkám ukrajinské historie a historické paměti.

 Mykyta Hryhorov (1994) – Pochází z východoukrajinského Doněcku. Píše poezii a publicistiku, překládá z angličtiny a polštiny. Společně s V. Biljavským letos vydal antologii současné ukrajinské literatury Donbasu Poroda (Mateční hornina).

 Ljubov Jakymčuk (1985) – Studovala v Luhansku a v Kyjevě. Píše poezii, prózu a scénáře. Velkým úspěchem se stala její druhá básnická sbírka Abrykosy Donbasu (Meruňky Donbasu, 2015), považovaná za jednu z nejlepších knih o válce na východě Ukrajiny. Často vystupuje na ukrajinských a evropských literárních festivalech. Její básně byly přeloženy do půldruhé desítky jazyků. V rámci projektu Rik Semenka (Semenkův rok) se také věnuje popularizaci tvorby Mychajla Semenka, nejvýznamnějšího básníka ukrajinského futurismu.

 Olesja Jaremčuk (1991) – Studovala žurnalistiku ve Lvově, Mnichově a ve Vídni. Je autorkou reportážního projektu Naši Inši (Naši jiní), vycházejícího v internetovém časopisu The Ukrainians. Píše do novin Deň, na literární stránky Litakcent a do polského časopisu New Eastern Europe. V roce 2015 zvítězila v ukrajinské soutěži literární reportáže Samovydec a v roce 2016 se stala její kurátorkou. Od května 2017 je šéfredaktorkou nového nakladatelství Čoven, které se věnuje reportážní literatuře a literatuře faktu. Čeští čtenáři se s její prací mohli seznámit v časopise NaVýchod.

 Yana Leontiyeva (1979) – Pochází z Kyjeva. Studovala sociologii v Kyjevě a v Praze, od roku 2002 pracuje v Sociologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývá se zejména migračními studiemi a metodami výzkumu v sociálních vědách. Publikovala také odborné studie o ukrajinské pracovní migraci v ČR a o postoji obyvatel ČR k migrantům.

  Na přípravě konference se podílí:

 Ústav východoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
https://uves.ff.cuni.cz/cs/

Česká asociace ukrajinistů
http://www.ukrajiniste.cz/

Východoevropský klub
https://vk.ff.cuni.cz/o-nas/

 Kontaktní osoby

Halyna Babak Radko Mokryk

babakgalin@gmail.com rmokryk@gmail.com
pragueconference17@gmail.com +420 775 944 613
+420 774 967 824

 Alexej Sevruk

alexej.sevruk@gmail.com

+420 608 703 689

 

 

 

 

 

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace