Svět knihy 2019: Naše dvacátá: ukrajinská literární avantgarda ... 10.5. 2019 v 17hod Výstaviště Praha Holešovice

- účinkují Yaryna Tsymbal, Tetiana Vovk (nakl. Tempora)

- pořádá Velvyslanectví Ukrajiny v Praze a Svět knihy Praha

Výstaviště Praha Holešovice
U Výstaviště, Praha

"Naše dvacátá" - umlčovaná literatura 20. let 20. století. Knihy, které téměř 100 let ležely na polici, konečně mohly najít cestu k současnému čtenáři až v 21. století, a to vše díky houžavnaté práci vědkyně literatury Jaryny Cymbal.

Jaryna Cymbal (*1977, Kyjev, Ukrajina)

Literární kritička a badatelka Ústavu literatury Národní akademie věd Ukrajiny. Zaměřuje se na ukrajinskou literaturu 20. a 30. let dvacátého století, zejména na populární žánry jako detektivka, milostný román či sci-fi. Snaží se pochopit a popsat mechanismus, který umožnil bouřlivý rozmach těchto žánrů, než stalinský systém na dlouhá desetiletí zničil nejen tehdejší literární skupiny, ale veškerý ukrajinský kulturní život.

V roce 2016 Jaryna Cymbal iniciovala v kyjevském nakladatelství Tempora vznik edice Naše dvacátá, v níž znovu vycházejí nejpozoruhodnější texty z dvacátých let minulého století, které ležely zapomenuty v archivu. V edici dosud vyšlo devět svazků, zahrnujících milostnou prózu, detektivku, fantastický román nebo cestopis počátku 20. století od slavných autorů Mychajla Semenka, Mikea Johansena, Gea Škurupije nebo Olexandra Marjamova.

Tlumočení do češtiny je zajištěno.

Účinkují: Yaryna Tsymbal, Tetiana Vovk (nakl. Tempora)

Akce proběhne v pavilonu Café Evropa před Průmyslovám palácem na pražském Výstavišti v rámci knižního veletrhu Svět knihy 2019.

Zdroj: https://www.facebook.com/events/308000093226460/

 

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace