Můj neznámý vojín, Okupace 1968 ... od 18.8.2018 v KineDok: Okupace Kasárna

- pohled vojáků, kteří se mnohdy i přes masivní vliv propagandy nebyli schopni vyrovnat se svou novou rolí okupantů

Kasárna Karlín

Dokumentární / Experimentální
Česko / Slovensko / Lotyšsko, 2018, 75 min

Speciální pražské projekce dvou dokumentárních filmů Occupation 1968 a My Unknown Soldier s doprovodným programem v podobě koncertu a panelových diskusí.

20.8.2018
 Promítání: Můj neznámý vojín / Screening: My Unknown Soldier
Dnes v 20:45
Kino Světozor
Praha, Česká republika
21.8.2018
 Happening: Můj neznámý vojín na Národní třídě
NOVÁ SCÉNA Národního divadla
Praha, Česká republika

23.8.2018
Dolce far niente /Můj neznámý vojín
Pragovka Gallery
Praha, Česká republika

Poslali je prý zachránit Československo. To, co tady uviděli na vlastní oči, však někteří neunesli.

Dokumentární film režisérky Anny Kryvenko doplněný bohatým archivním materiálem překvapivým způsobem nahlíží události srpnové invaze 1968 z pohledu vojáků, kteří se ocitli nedobrovolně v roli okupantů.

Jaké to je, být okupantem? Lze k někomu takovému chovat soucit?

Střihový dokumentární film režisérky Anny Kryvenko přináší neotřelý pohled na okupaci Československa roku 1968 – nazírá ji totiž z pohledu vojáků, kteří se mnohdy i přes masivní vliv propagandy nebyli schopni vyrovnat se svou novou rolí – rolí okupantů.

Režisérka má k tématu exkluzivní přístup přes vlastní rodinný příběh, neboť její prastrýc byl jedním z vojáků „spřátelených armád“.

Ten však krátce po návratu na rodnou Ukrajinu spáchal sebevraždu a jeho vlastní rodina jej vystříhala ze všech rodinných fotografií a vůbec zamazala všechny stopy po jeho existenci.

Hlavní dějová linie je tvořená úhlem pohledu tohoto neznámého vojína bez tváře.

Pomocí archivních záznamů rekonstruuje možnosti toho, co mohl zažít jako součást okupačních vojsk.

Jeho příběh je osou, na kterou se nabaluje komplexní zkoumání témat moci, armády, posttraumatického syndromu u vojáků a také otázky soucitu a lidskosti jak u okupantů, tak u okupovaného obyvatelstva Československa.

Film pracuje s docela neznámými archivními materiály, v jejichž kontextu pak notoricky známé záběry nacházejí nové významy.

Zkoumá, jak na úrovni rodiny i státu pracujeme s kolektivní pamětí, která pak určuje i pohled na současnost a naše chování v ní.
(Česká televize)

Více na https://www.facebook.com/pg/MyUnknownSoldier/events/ a https://www.csfd.cz/film/637879-muj-neznamy-vojin/komentare/

 

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace