Divadelníci a Martin C. Putna se v Chomutově zaměří na Ukrajinu ... 13.5. Hotel Sudety v Chomutově

V sobotu 13. května v 19.30 nabídne chomutovský Hotel Sudety program věnovaný současné Ukrajině

 Divadelní soubor Teď, nádech a leť představí inscenaci inspirovanou současnou Ukrajinou. Večer doplní diskuse a přednáška univerzitního pedagoga Martina C. Putny.

Inscenace Slepice není pták, Ukrajina není cizina pardubicko-pražského souboru Teď, nádech a leť je mozaika sestavená ze střípků osudů těch, kteří nepřišli s válkou přímo do styku i těch, kteří se jí dobrovolně nebo nedobrovolně, na té či oné straně, účastní.
Autor hry i režisér inscenace David Zelinka inspiraci sbíral při nesčetných setkáváních při cestě po jižní a východní Ukrajině. Během večera zazní i několik po cestě posbíraných písní.

Martin C. Putna je pedagog Univerzity Karlovy, literární historik, který se tématu kulturních dějin Ruska a Ukrajiny dlouhodobě věnuje. V roce 2015 natočil s Radimem Špačkem netradiční dokumentární road movie Ukrajino, nezlob se.

Diskusi po představení bude moderovat Filip Němeček, kazatel chomutovského sboru Českobratrské církve evangelické.

"Divadelní kritici na inscenaci oceňují nezaujaté a přitom velmi věrné a sugestivní vylíčení života ve válečném konfliktu. Originální je i způsob provedení, který vyhovuje nedivadelnímu prostoru Hotelu Sudety. Pětice herců využije přirozené scény místní hospody," dodal k tomu produkční Mirek Koranda. Ten také doporučuje provést rezervaci stolu na e-mailu mk@prosocial.cz nebo na tel.: 739 320 640.

Další informace na http://hotelsudety.cz/blog/ukrajina/https://www.facebook.com/events/1844256252505718/.

Kontakt:
Mirek Koranda, t. 739 320 640

Téma současné Ukrajiny v divadelní inscenaci souboru Teď, nádech a leť a v následné diskusi s Martinem C. Putnou.

Teď, nádech a leť - Praha/ Pardubice
SLEPICE NENÍ PTÁK, UKRAJINA NENÍ CIZINA

Režie: David Zelinka
Texty a úprava textů: David Zelinka
Překlady z a do ukrajinštiny a ruštiny: Eliza Paś
Hudební vedení: Eliza Paś, Zane Perkone
Na Ukrajinu za písněmi a příběhy se vypravili: Eliza Paś, David Zelinka
Na přípravě představení spolupracovala: Karolína Plachá

Hrají: Eliza Paś, Zane Perkone, Veronika Slámová, Radim Klásek, David Zelinka

Portrét života narušeného válkou a vůle přetrvat. Mozaika sestavená ze střepů osudů těch, kteří nepřišli s válkou přímo do styku, ale ona přesto ovlivňuje jejich životy, i těch, kteří se jí dobrovolně nebo nedobrovolně, na té či oné straně, účastní. Skutečnost složená z rozporů a absurdit, na které nelze mít názor, které nelze hodnotit – ale také o nich nelze nemluvit. Jsou blízko. Zajímavější než argumentovat a vyvracet názory je ptát se, jak se zformovaly. V kontextu okolností života a zaměření propagandy, které se zdařilo do něho proniknout, jsou postoje (téměř) každého člověka pochopitelné, a poznání motivací může vést k porozumění.

Práci na představení začala výpravou na jižní a východní Ukrajinu. Písně a příběhy nám poskytly: příslušníci etnických a náboženských menšin v Besarábii (Gagauzové, Moldavané, staroobřadci), paní Ljuba z městečka Vilkovo, slečna Ira z Tatarbunari, dobrovolníci červeného kříže Mariupol a anonymní uprchlíci z válečné zóny, sestry Zoja a Katia z vesnice Respublika v Donbasu, členky donbaského souboru Divina, členové divadla Teatr Pereselenca v Kijevě – uprchlíci z válečných zón, paní Svitlana a pan Serhij z Kijeva – členové souboru Drevo a účastníci Majdanu, dále anonymní obyvatelé Oděsy, Mariupolu, vesnic a městeček Besarábie.
Dalšími zdroji příběhů, scén a obrazů jsou záznamy ukrajinských a polských reportérů, kteří díky odvaze a dobré znalosti prostředí i jazyka mohli proniknout hluboko do podstaty konfliktu i lidských osudů.

Představení předchází malé uvedení do ukrajinských kulturních dějin, které přednese literární historik, profesor Martin C. Putna: "Ukrajina: země stará či nová, evropská či ruská?"

Martin C. Putna
je literární historik a kritik, překladatel, zpěvák, moderátor a pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Kromě úvodní přednášky se rovněž zapojí do moderované diskuse, která bude následovat po představení.

Diskusi moderuje Filip Němeček, kazatel chomutovského sboru Českobratrské církve evangelické.

Více na https://www.facebook.com/events/1844256252505718/

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace