Autorská čtení současné ukrajinské prózy a poezie ... 10.5. v 18hod na FF Uk v Praze

- do Prahy přijedou spisovatelé mladší generace ukrajinské literatury

Filozofická Fakulta Univerzity Karlovy
nám. Jana Palacha 2, místnost č. 215

Můžete se těšit na čtení Kateryny Kalytko, Iryny Cilyk a Artema Čecha a na debatu s nimi a jejich překladateli do češtiny.
Překlad do češtiny zajištěn. České překlady se budou promítat na plátně.
V průběhu večera Eliash Strongowski z nakladatelství Vydavnyctvo představí knihu To udělala ona: příběhy 50 úspěšných ukrajinských žen vyprávěné slovy současných ukrajinských spisovatelek.

Kateryna Kalytko (1982) je spisovatelka a překladatelka. Vydala šest sbírek básní, za poslední, jež se jmenuje Mučírna. Vinohrad. Dům (Lviv, 2014), dostala cenu Litakcent roku. Napsala také dvě knihy kratší prózy M.Isterija (Kyjiv, 2007) a Země Ztracených, aneb m...alé strašidelné pohádky (Lviv, 2017).
Držitelka ceny Josepha Conrada Korzeniowského v roce 2017. Držitelka mezinárodní ceny Vilenica Crystal 2016. Držitelka ceny Kniha roku BBC 2017 (za knihu Země Ztracených). Stipendistka programu pro spisovatele Central European Initiative Fellowship. Laureátka festivalu kratší prózy Imbiero Vakarai (Litva).
Držitelka dalších literárních ocenění. Její knihy byly přeloženy do angličtiny, němčiny, polštiny, arménštiny, litevštiny, slovinštiny, srbštiny, bulharštiny, italštiny a hebrejštiny. Sbírka básní Zlato, myrha a med vyšla v roce 2014 v Izraeli. Překládá z balkánských jazyků.
Za překlady získala cenu časopisu Kurjer Kryvbasu a překladatelskou cenu METAPHORA.

Iryna Cilyk se narodila se v roce 1982 v Kyjevě, kde žije i nyní. Spisovatelka, režisérka a scénáristka. Momentálně působí jako režisérka filmů, hudebních a reklamních projektů. Ke třem svým filmům napsala rovněž scénář a její básně byly zhudebněny známými ukrajinskými skupinami, velmi populární je zejména Povertajsja žyvym (Vrať se živý - https://youtu.be/i_mCIqGQQ1I).
Napsala mnoho knih rozmanitých žánrů: básnickou sbírku Ti (2007), novelu Předevčírem (2008), sbírky povídek Mateřská znaménka (2013) a Červené stopy na černé (2015), dětskou knížku Takový zajímavý život (2015).
Se svým manželem spisovatelem Artemem Čechem napsala anglickou propagační publikaci o Ukrajině Awesome Ukraine (2012).

Artem Čech: Narodil se v roce 1985 v Čerkasech, ale už delší dobu žije v Kyjevě.
Vystudoval sociologii, ale zajímá ho více literatura, filozofie a umění. Autor devíti knih beletrie a literatury faktu.
Mezi lety 2015-2016 strávil deset měsíců na frontě, v řadách ukrajinských ozbrojených sil.

Za svého působení v armádě napsal sbírku esejů Bod nula, v které se kromě jiného zamýšlí nad stále nekončící válkou v Donbasu.

Více info na https://www.facebook.com/events/1675169612574604/

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace