4. březnový Majdan - Shromáždění k aktuální situaci v Bělorusku .. 26.3. na Staroměstském náměstí

Pořádá Prague Maidan BLOG

Staroměstské náměstí, 110 00 Praha, Česká Republika

Rádi bychom Vás pozvali na čtvrtý březnový Majdan.

Přijďte s námi poslechnout si aktuální informace o násilných represích v Bělorusku a podpořit občany,
kteří byli v minulých dnech zatčeni neoznačenými policisty nebo dokonce surově zbiti při zatýkání.

Zatčeno již bylo v minulých dnech a týdnech přes 300 lidí. Důvodem jsou protesty po celém Bělorusku, kvůli tzv. "zákonu o příživnictví", který takto označil lidi nezaměstnané, postižené tíživou ekonomickou situací. Zákon byl sice pozastaven, ale lidé po celé zemi jsou již rozzlobeni dlouhodobou nedobrou situací a zvůlí prezidenta Lukašenka.

Zatýkání se rozběhlo především v souvislosti se svátkem tuto sobotu, kdy je výročí vyhlášení samostatné Běloruské národní/lidové republiky (tzv. Dzień Voli) Nejen tento rok vzniku samostatného státu spojuje historii České republiky s Běloruskem. Na Olšanských hřbitovech jsou pohřbeni i běloruští exiloví prezidenti z těch dob.

Očekáváme napjatě zprávy ze zatýkání i sobotní akce a chceme na události teď v neděli 26.března zareagovat. Alespoň na dálku fotografiemi z pražského Staroměstského náměstí (díky spoluprací s Pražským majdanem) chceme podpořit těžce zkoušené běloruské občany. Je také připravován dopis pro ministerstvo zahraničí České republiky na podporu lidských práv v Bělorusku.

Více na https://www.facebook.com/events/1033491110128910/

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace