Aktuality

Vzpomínka na Stepana Šutka

dlouholetého dirigenta sboru sv. Vladimíra v Praze

 

Dne 6. dubna 2001 zemřel Mgr. Stepan Šutko, dlouholetý dirigent Sboru sv. Vladimíra

Narodil se 7. července 1924 v Chustu (Zakarpatská oblast), většinu života prožil v Praze, kde také zemřel. Absolvoval gymnázium v Užhorodě, pokračoval ve studiu teologie v Praze a Prešově. Dva roky přednášel teologii na Univerzitě Karlově. Pracovat v oboru mu bylo znemožněno vzhledem k politické orientaci ČSSR, proto byl nucen si na živobytí vydělávat fyzickou prací, o to více se věnoval hudbě. Manželka, paní Kalina, jej celoživotně podporovala v jeho sbormistrovské činnosti. Velmi záhy po založení ukrajinského Sboru sv. Vladimíra (dnešní název) se stal jeho dirigentem; byl také dirigentem českého sboru SUDOP. Po obnovení řeckokatolické církve se stal v chrámu sv. Klimenta kantorem a Sbor sv. Vladimíra se stal pěveckým sborem katedrálním, který kromě duchovního repertoáru vystupoval pravidelně na ukrajinských kulturních akcích.
Poslední velké vystoupení pěveckého sboru: koncert ukrajinských koled a ščedrivek s následným společenským večerem, kterého se účastnili i představitelé Velvyslanectví Ukrajiny, dirigoval v Praze dne 13. ledna 2001. Byl aktivním členem národnostně menšinových organizací, v roce 1990 se stal členem Rady Sdružení Ukrajinců v ČR (nyní SUPU).

SUPU (OM)

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace