Aktuality

Karel Schwarzenberg obdržel Řád Jaroslava Moudrého

Jedno z nejvyšších státních vyznamenání Ukrajiny

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis předal českému politikovi a bývalému ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi Řád Jaroslava Moudrého 2. třídy. Jedno z nejvyšších státních vyznamenání Ukrajiny udělil panu Schwarzenbergovi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za významný osobní příspěvek k posílení mezinárodní prestiže Ukrajiny a rozvoji spolupráce mezi Českou republikou a Ukrajinou u příležitosti 29. výročí obnovení ukrajinské nezávislosti.


Velvyslanec Jevhen Perebyjnis na úvod řekl, že se podobná akce již podruhé – v roce 2006 byl Řádem Jaroslava Moudrého vyznamenán český prezident Václav Havel. Po 15 letech vyznamenání obdržel jeho blízký spolupracovník, bývalý ministr zahraničních věcí České republiky a podporovatel Ukrajiny Karel Schwarzenberg.

Velvyslanec Jevhen Perebyjnis poděkoval Karlu Schwarzenbergovi za jeho neochvějnou podporu Ukrajiny a nepochytnou víru v euroatlantickou budoucnost Ukrajiny. „Ruská hybridní válka je o to zákeřnější, že se vede nejen na poli válečném, ale především informačním – na stránkách deníků a sociálních sítích. Na tomto poli informační války nám Jeho Excelence kníže Schwarzenberg vyhrál nejeden boj s ruskými dezinformátory. Nikoliv mečem, ale slovem – stejně, jak to kdysi dělal Jaroslav Moudrý“.

Karel Schwarzenberg zase poděkoval ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému za vyznamenání a řekl, že si obzvlášť váží, že se jedná o Řád Jaroslav Moudrého, jelikož se za vlády tohoto knížete Ukrajina stala součástí evropského kulturního prostoru.
[Kyjevský kníže Jaroslav Moudrý vládl v Kyjevské Rusi téměř 37 let. Jeho vláda byla obdobím vrcholného politického i kulturního rozkvětu Kyjevské Rusi. Nechal postavit Zlatá vrata a chrám svaté Sofie v Kyjevě, zakládal školy a navázal dobré diplomatické vztahy s mnoha zeměmi.]

U této příležitosti byla na velvyslanectví také k vidění výstava českého fotografa Eugena Kukly z dob revoluce Euromajdan v Kyjevě a její návštěvy Karlem Schwarzenbergem.

https://www.facebook.com/UkraineEmbassyinCzechia

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace