Aktuality

Demonstrace před ČOV, “NE! Rusům na Olympiádě”

14.2.2023, 16.00 hod., Benešovská 6, Praha 10

 

Oficiálně zahynulo nejméně 220 ukrajinských sportovců a trenérů. Jejich životy si vyžádala krutá a zbytečná válka, kterou před necelým rokem rozpoutal ruský Kreml za podpory Běloruska. Tito lidé byli skutečnou chloubou své země a příkladem hodným následování pro mnoho krajanů – řada z nich se místo sportování a tréninku postavila se zbraní v ruce na obranu své vlasti proti ruské agresivní invazi. Vlivem této invaze bylo také poškozeno nebo zničeno více než 340 sportovišť.

Tyto skutečnosti by měly bohatě stačit k tomu, aby Mezinárodní olympijský výbor vůbec neuvažoval o jakékoli možnosti účasti sportovců z agresorských zemí na Olympijských hrách. Přesto v této otázce stále dochází k bagatelizacím a debatám. Tyto diskuze by měly směřovat k jedinému spravedlivému závěru: občané Ruska a Běloruska nemají místo na olympijských hrách vedle sportovců z Ukrajiny a dalších svobodných demokratických zemí. Rusko coby teroristický stát otevřeně podporovaný Běloruskem nemá žádné morální právo prezentovat se na olympijských hrát založených na mírové myšlence.


Již velmi brzy národní olympijské výbory rozhodnou svým hlasováním, jak s reprezentanty agresorských zemí naložit. Proto se v úterý 14. 2. v 16 hodin sejdeme před sídlem Českého olympijského výboru s požadavkem, aby v rámci svých možností udělal vše a vyvinul tlak na Mezinárodní olympijský výbor, aby se Rusové a Bělorusové neobjevili na olympijských hrách v Paříži pod jakoukoliv vlajkou. Neutralita v tomto případě působí vskutku cynicky.


Sport a kultura jsou klíčovými nástroji, jejichž pomocí se Rusové snaží rehabilitovat svoji image a normalizovat vojenskou agresi proti sousednímu státu v očích světa. Nedovolme občanům teroristických států, aby se prezentovali na poli mezinárodního sportu, jako kdyby se jich politika a činy států, které reprezentují, vůbec netýkaly. Jako kdyby ty stovky a tisíce zbytečně zmařených životů na Ukrajině patřily do jiného světa.


Představitelé teroristických států nesplňují morální kodex pro složení olympijského slibu a jejich účast by byla v hlubokém a naprostém rozporu s olympijskou myšlenkou o posvátném míru. Odvolávání se na olympijskou chartu je v tomto kontextu výsměchem jejímu záměru.

 

Událost pořádá hlas Ukrajiny

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace