актуально

Lesja Ukrajinka

Ke stopadesátému výročí narození básnířky (25.2.1871-1.8.1913).

Lesja Ukrajinka byla ukrajinská spisovatelka, básnířka, dramatička, literární kritička, nejznámější ukrajinská autorka, jeden ze symbolů ukrajinské kultury.

Pocházela ze šlechtické rodiny. Její matka Olena Pčilka byla rovněž spisovatelkou. Jejím strýcem byl vědec a publicista Mychajlo Drahomanov. V mládí onemocněla tuberkulózou kostí. Vzdělávala se doma a měla široké znalosti z dějin literatury a umění, ovládala několik jazyků. Aktivně působila v občanském prostředí, v roce 1907 byla zatčena a určitou dobu žila pod policejním dozorem, téhož roku se provdala za hudebního vědce a etnografa Klimenta Vasiljeviče Kvitku. Spolu s ním sbírala lidové pohádky, aktivně zpívala. Část jejího díla je ovlivněna lidovou poezií.

Málokdo ví, že v Praze je pochována mladší sestra básnířky Lesji Ukrajinky, která tu prožila téměř padesát let, od 20. do 70. let 20. století. Připomenuta je i v přiloženém videu. Na počátku minulého století v Praze prožila několik let druhá Lesjina dcera s manželem a malým básnířčiným synovcem. Více zajímavostí na My a Ukrajina.

My a Ukrajina, Ukrajinci.cz

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace