Aktuality

Z dojičky krav kazatelkou. Prastarou komunitu Čechů na Ukrajině vede žena

Devětašedesátiletá kazatelka od narození žije ve vesnici Veselynivka v rovinaté zemědělské oblasti jižní Ukrajiny. I dnes zhruba dvousethlavou obec obývají především Češi.

Podle přízvuku byste tipovali, že Marie Provazníková pochází z Valašska. Ve skutečnosti její kořeny sahají mnohem dál na východ, do malé české vesnice na Ukrajině.

Její předkové opustili domovinu po bitvě na Bílé hoře. Bývalá dojička krav, která nyní vede evangelický sbor, tento týden přijela do Prahy na setkání krajanů z ciziny.

Jak uvádí portál Zpravy.idnes.cz, devětašedesátiletá kazatelka od narození žije ve vesnici Veselynivka v rovinaté zemědělské oblasti jižní Ukrajiny. I dnes zhruba dvousethlavou obec obývají především Češi.

Předky paní Provazníkové přiměly v 17. století k odchodu z Čech náboženský útlak a touha po vlastní půdě. V Polsku, kam se vypravili, se ale úplně nenaplnila, a tak jejich potomci putovali dál.

Nejdříve na Ukrajinu, později i do Ruska až za Ural. Postupem času část zamířila do Volyně, část právě do Oděské oblasti, kde v roce 1905 založili ves Bohemku a o sedm let později Veselynivku.

Emigrantům a jejich potomkům vychází vstříc zákon o státním občanství, který připravilo ministerstvo vnitra. Při žádosti o české občanství se už pravděpodobně nebudou muset vzdát svého dosavadního občanství, ani mít pobyt na území Česka. Návrh zákona ale ještě bude schvalovat vláda a zákonodárci (více o materiálu čtěte zde).

Více čtěte na http://zpravy.idnes.cz/ceska-na-ukrajine-vede-evangelicky-sbor-d9s-/domaci.aspx?c=A120926_123724_domaci_jj.
30. 9. 2012 Zpravy.idnes.cz, Jan Jiřička

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace