Aktuality

Ukrajinská opozice má týden na vyklizení budov... Amnestie ještě neplatí

Z použití neúměrné síly ukrajinské bezpečnostní složky obvinil komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks, který Kyjev v minulých dnech navštívil.

Jak je uvedeno na portále Aktualne.centrum.cz, v kyjevských vazebních věznicích je přes šedesát opozičních aktivistů, které v minulých týdnech policie zadržela během protestních demonstrací. Dvaaosmdesát dalších je podle dnešní zprávy ukrajinského ministerstva vnitra stíháno na svobodě. Zákon o amnestii, který se na všechny obviněné vztahuje, přitom začne fungovat až po uvolnění správních budov, které opozice od prosince okupuje. Termín vyklizení stanovený zákonem vyprší příští pondělí.

Vyklizení budov, mezi nimiž je kyjevská radnice, centrální Dům odborů a dvě ministerstva, je podmínkou pro uplatnění amnestie. Všechny obsazené objekty jsou ale stále pod kontrolou opozice, zejména pravicových radikálů z hnutí Pravý sektor. "Na splnění zákonných podmínek má opozice týden. Nestane-li se tak, bude pokračovat trestní stíhání v běžném režimu stanoveném zákonem," řekl dnes novinářům mluvčí ministerstva vnitra Oleh Tarasov.

Více čtěte na http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=801278.
10. 2. 2014 Aktualne.centrum.cz, čtk

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace