Aktuality

Ukrajinská literární vichřice aneb Serhij Žadan a Sobaky v Kosmosi

... pěkně peprná ochutnávka současné ukrajinské literatury spojená s rozdováděným koncertem charkovské kapely Sobaky v kosmosi (Psi ve vesmíru) se uskutečnila počátkem týdne v Praze.

Jak se uvádí v článku Ondřeje Mrázka Ukrajinská literární vichřice aneb Serhej Žadan a Sobaki v Kosmose,  pěkně peprná ochutnávka současné ukrajinské literatury spojená s rozdováděným koncertem charkovské kapely Sobaky v kosmosi (Psi ve vesmíru) se uskutečnila počátkem týdne v Praze.

Kdo přišel, viděl a slyšel, nebude už nikdy při slově Ukrajina myslet na umolousané sezónní dělníky, ale vybaví se mu moderní literatura 21. Století.

Ta letí a těší se stále většímu zájmu jak v Rusku, tak v Polsku, Rakousku a Německu. A samozřejmě strhující ukrajinskská kořeněné punkem a vyšperkované tradičními ukrajinskými melodiemi ve spojení se strhujícím projevem básnícího zpěváka Serhije Žadana.

Ten se s kapelou zastavil v Praze po cestě z německého turné, aby ve vinohradském  Café Fra pokřtil nový český překlad své povídkové knihy Big Mac. Pondělní večer byl zasvěcen jeho autorskému čtení a besedě o situaci literatury v ukrajinské společnosti.

Ta je jen tak mimochodem ve srovnání s tou českou záviděníhodná - na čtení poezie i prózy chodí stovky mladých lidí, protože úspěšně nahrazuje konzumem zaplavené programy televizních stanic.

Serhij Žadan je jedním z nejčtenějších básníků a spisovatelů mladé ukrajinské generace, vydal několik básnických sbírek a románů, například Depeche mode, Rudý Elvis nebo Anarchie na Ukrajině.

Více čtěte na http://www.literarky.cz/kratce-z-kultury/4278-ukrajinska-literarni-vichice-aneb-serhej-adan-a-sobaki-v-kosmose.
2. 6. 2011 Literarky.cz, Ondřej Mrázek

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace