Aktuality

Schwarzenberg: Putin zřejmě přispěje k ukrajinskému národnímu uvědomění

... se na Ukrajině objevuje ukrajinská identita v ruskojazyčných oblastech. Putin zřejmě obrovsky přispěje k ukrajinskému národnímu uvědomění. Situace je ovšem velmi nebezpečná. Doufejme za Ukrajinu, že z toho vyjde svobodná a jednotná.

Komentář předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga
Karel Schwarzenberg
18.5.2014

Byla to opravdu zajímavá konference, neboť na podporu Ukrajiny se sešlo množství lidí, kteří jsou uznávanými kapacitami v oblasti lidských práv. Ať už to byl bývalý francouzský ministr zdravotnictví a zahraničí Bernard Kouchner, který rovněž založil organizaci Lékaři bez hranic, nebo Timothy Garton Ash a další.

Rokovali o lidských právech, o pomoci Ukrajině. Bylo to skvělé setkání. Osobně jsem měl možnost mluvit s představiteli občanské společnosti na Ukrajině. Shodou okolností uplynulo v těchto dnech 70 let od vydání Stalinova nařízení k vyhánění a deportacím Krymských Tatarů na Sibiř. Ti jsou dnes opět ve svízelné situaci, neboť jejich vůdce nemá přístup na Krym. Totiž byť to Tataři neměli s Ukrajinou lehké, v současné krizi se jednoznačně postavili za současné vedení v Kyjevě.

Zdá se, že se něco děje na Ukrajině, co se dělo kdysi před několika desetiletími v Rakousku. Když Adolf Hitler provedl tzv. Anschluss Rakouska, většina Rakušanů se vnímala jako Němci. Hitler ovšem přivedl Rakušany k tomu, že se dnes z 95 % cítí býti právě Rakušany, nikoliv Němci. Taktéž se na Ukrajině objevuje ukrajinská identita v ruskojazyčných oblastech. Putin zřejmě obrovsky přispěje k ukrajinskému národnímu uvědomění. Situace je ovšem velmi nebezpečná. Doufejme za Ukrajinu, že z toho vyjde svobodná a jednotná.

Reakce na konferenci "Ukraine - Thinking Together" pořádanou 16. - 19. 5. 2014 v Kyjevě.
Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09

Zdroj: http://www.top09.cz/co-delame/komentare/schwarzenberg-putin-zrejme-prispeje-k-ukrajinskemu-narodnimu-uvedomeni-15728.html

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace