Aktuality

Řeckokatolická církev k prohlášení římského papeže a ruského patriarchy...

Překlad textu společného prohlášení římského papeže a ruského patriarchy přináší Radio Vaticana. Řeckokatolíci na Ukrajině však vysílají signál zklamání, který střídá prvotní naději.

Řeckokatolická církev

Překlad textu společného prohlášení římského papeže a ruského patriarchy přináší Radio Vaticana.

Řeckokatolíci na Ukrajině však vysílají signál zklamání, který střídá prvotní naději.

Lítost je vyjadřována zvláště nad body 25-27, které se dotýkají historie vzniku řeckokatolické církve, konfliktu na Ukrajině a procesu obnovy jednoty mezi ukrajinskými pravoslavnými církvemi a církví katolickou.

Vrchní arcibiskup Svjatoslav Ševčuk v souvislosti s vlnou zklamání na svém facebookovém profilu zdůrazňuje, že Řeckokatolická církev nevznikla v důsledku politických jednání, ale z víry a touhy po jednotě s Katolickou církví a Petrem dnešních dní, a proto ujišťuje, že deklarace není a nemůže být vyjádřením souhlasu ruského patriarchátu k činnosti a existenci Řeckokatolické církve.

Zároveň však vybízí pravoslavnou stranu, aby dodržela, co stvrdila podpisem svého nejvyššího představitele, a např. opět umožnila řeckokatolíkům plně obnovit svou činnost na Ruskem zabraném Krymu, ale i v samotném Rusku, a podnikla reálné kroky k ukončení vojenských operací ruské armády na východě Ukrajiny.

Apoštolský nuncius na Ukrajině Claudio Gugerotti dodal, že text samotné deklarace byl připravován po mnoho měsíců a nese stopy velké diplomacie a celé řady kompromisů ve prospěch samotného setkání.

Obnova setkávání po mnoha staletích nepřátelství nebude lehkým procesem, ale je důležitým krokem ke vzájemném smíření. Proto povzbuzuje ukrajinské věřící, aby svou naději neopouštěli.

Více na https://www.facebook.com/Řeckokatolická-církev-376825055748261/?fref=nf

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace