Aktuality

Plenér Venkov 2015 - Letní malířský workshop 8.ročník

Venkov Mezinárodní letní malířský workshop pro studenty a absolventy uměleckých škol. V roce 2015 proběhne již 8.ročník na historickém statku v Tisové u Litomyšle. Plenér bude zakončen výstavou děl vzniklých v průběhu workshopu na zámku v Nových Hradech.

Plenér Venkov

Mezinárodní letní malířský workshop pro studenty a absolventy uměleckých škol. V roce 2015 proběhne již 8.ročník na historickém statku v Tisové u Litomyšle. Plenér je zakončen výstavou děl vzniklých v průběhu workshopu, tentokrát na zámku v Nových Hradech.

Jak to začalo

Začalo to tak, že jedni z nás opravili statek, druzí měli natažená plátna, třetí chtěli malovat  a společně jsme sešli v kavárně na Malé Straně. A tam jsme vymysleli plenér. Ale když byl stanoven termín, malíři najednou couvnuli. A tak jsme hledali jiné zájemce. A objevili se čtyři vysokoškoláci z Ukrajiny. Byli fantastičtí. A najednou bylo spoustu zájemců na další plenér. A my si vzpomněli, jak jsme nadšeně na začátku 90.let jako studenti cestovali do Západní Evropy. A tak jsme naplánovali další ročník. Pro radost z cestování. Pro radost z poznávání. Pro čirou radost nás všech. A letos chystáme již 8.ročník.

Co je náš cíl

Co je náším cílem? Nabídnout dva týdny intenzivního tvůrčího procesu v jiném prostředí. Nabídnout čistá plátna, historické památky, současné umění, nové přátele. Nabídnout zkrátka nové impulsy v hlednání tvůrčí cesty i sama sebe. 

Detaily

Po letech samostatnosti jsme se institucionalizovali na občanské sdružení Plenér VENKOV. Pořádáme workshopy pro mladé umělce a studenty uměleckých škol. V tomto roce chystáme již 8.ročník. Na starém statku se každé léto na 14 dní potkají mladí umělci z Čech a Ukrajiny (ale přijeli také z Kanady a Švýcarska), kde společně tvoří. My pro ně máme připraveno vždy několik fakultativních výletů - Praha, Olomouc, Litomyšl, Polička, Nové Hrady a pod. Také navštívíme koncert či jinou událost v okolí a galerie starého i současného umění. Plenér je zakončen výstavou. Nejprve na statku v Tisové, tady se už výstava i plenér staly součástí života obce, výstava pak pokračuje do galerií a výstavních sálů, v minulosti to byly výstavy v Praze, Litomyšli, Častolovicích, ale také v Londýně, letos se chystá na zámek v Nových Hradech. V tvůrčí atmosféře vznikají vynikající díla, ale také přátelství na celý život. Pro mladé lidi z Ukrajiny to byla většinou první cesta do EU. Rádi bychom opět pozvali mladé výtvarníky z Ukrajiny, ale vzhledem k ekonomické situaci, bychom jim chtěli rozhodování co nejvíce usnadnit a účastnický poplatek minimalizovat. Rádi bychom vybrané peníze použili na přípravu 150 kusů pláten, barvy a stravu malířů.

... a ještě něco navíc

Není to podstatné, ale...

...účastníci minulch plenérů se pomalu ale jistě stávají uznávanými výtvarnými umělci. Tak investujete dvakrát, do sebe i do jejich budoucnosti.

Kdo jsme?

Pár lidí, kteří vlastní volné víkendy a část dovolené tráví přípravou plenéru a jeho provedením. Skupině mladých umělců na 14 dní otevřeme náš dům a na další roky i naše srdce. My osobně za sebou máme dlouholeté galerijní zkušenosti s organizováním výstav v Praze i na malém městě, a myslíme, že úspěšně. My, profesně od lesního inženýra, přes kavárníka teba až k architektovi, můžeme říci, že nás baví podporovat na cestě mladé umělce a vidět, jak rostou. 

Proč to děláme?

Protože nás to baví. A baví to i ty, kteří se účastní. To je hlavní. Ale teď vážně;  protože za těch několik let vidíme, že to má smysl, podporovat mladé umělce v tvorbě, ve vzájemném poznávání, v poznávání jiných míst, v poznávání jiných lidí, ale v neposlední řadě v poznávání sebe sama. První viditelné výsledky jsou samozřejmě obrazy a artefakty, ale ty podstatnější výsledky jsou samozřejmě jiné, např. obyvatelé Tisové hrdí na Plenér, se vzpomínkami se vracející sebevědomější a názorově i umělecky vytříbenější účastníci minulých workshopů, či ještě méně patrná ale o to více milá jsou přátelství, která vznikla.

 Plenér Venkov Facebook

Více na https://www.hithit.com/cs/project/1324/plener-venkov-2015-letni-malirsky-workshop-8-rocnik

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace