Aktuality

Novela zákona o matrikách, jménu a příjmení

Novela zákona o matrikách připouští možnosti užívání příjmení žen v mužském rodě (bez přechylování -ová).

Novela zákona o matrikách připouští možnosti užívání příjmení žen v mužském rodě (bez přechylování -ová).
Právě vyšla ve Sbírce zákonů (pod číslem 165/2004 Sb.) novela zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení, která mimo jiné nově upravuje možnost zapsání příjmení ženy do matriční knihy a užívání příjmení ženy v mužském tvaru. Podle novely má žena možnost užívat ženské příjmení bez povinného přechýlení podle pravidel české mluvnice (tj. bez koncovky -ová) na základě žádosti v následujících případech:
1. pokud je žena cizinkou nebo je českou státní občankou a je jiné než české národnosti nebo je-li českou státní občankou a její manžel je cizinec anebo je-li českou státní občankou, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině,
2. na žádost rodičů při narození dítěte ženského pohlaví, pokud je dítě cizincem a pokud je českým občanem, má-li jinou národnost než českou nebo má-li nebo bude mít trvalý pobyt v cizině nebo je-li jeden z jeho rodičů cizincem.
Novela obsahuje též přechodné ustanovení, které zajišťuje ženám a dětem ženského pohlaví, jejichž příjmení je v matriční knize zapsáno podle stávající právní úpravy (tedy s koncovkou -ová), žádat o změnu zápisu do matriční knihy na mužský tvar příjmení. Žádost o změnu zápisu příjmení do matriční knihy lze podat u kteréhokoli matričního úřadu nebo u zastupitelského úřadu České republiky.
Novela nabyla účinnosti dne 16. dubna 2004.
Zdroj: http://www.ukrembassy.cz/

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace