Aktuality

Janukovyč by měl udělat vše pro zastavení násilí, vyzval Zaorálek

Podle něj je potřeba po dohodě s opozicí a demonstranty vytvořit vládu, která by pomohla zklidnit situaci a připravila nové volby. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že takové vládě je ČR připravena poskytnout veškerou potřebnou podporu.

18. 2. 2014 21:01

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč by měl učinit vše pro to, aby bylo v Kyjevě zastaveno násilí. Novinářům ve Sněmovně to řekl ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek. Situace na Ukrajině, kde v úterý při střetech bezpečnostních složek s opozicí zahynulo devět lidí, je podle Lubomíra Zaorálka mimořádně vážná. Ministr kvůli aktuálnímu vývoji chystá usnesení pro středeční jednání vlády.

"Vypadá to, že prezident Janukovyč neudělal nic zásadního, aby vyšel vstříc opozici a demonstrantům. A proto je v tuto chvíli možné učinit jediné a vyzvat prezidenta Janukoviče, a já se na něj obracím právě s tím, že je to jeho povinnost učinit vše, aby bylo zastaveno násilí," řekl novinářům ve Sněmovně Zaorálek.

Podle něj je potřeba po dohodě s opozicí a demonstranty vytvořit vládu, která by pomohla zklidnit situaci a připravila nové volby. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že takové vládě je ČR připravena poskytnout veškerou potřebnou podporu. Pokud Janukovyč nezmění své chování, bude se Ukrajina podle Zaorálka vzdalovat Evropské unii. Tlak na Ukrajinu by podle ministra měly vyvíjet i další země, o situaci je připraven jednat na blízké schůzce zástupců visegrádské čtyřky i na úrovni EU.

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) v úterý v prohlášení také uvedlo, že je šokováno opětovným výbuchem násilí v hlavním městě Ukrajiny. "Vyzýváme ukrajinskou vládu a prezidenta, aby okamžitě zastavili násilné akce policie a kriminálních band, které pod její ochranou útočí proti demonstrantům a novinářům," uvedlo MZV.

Zdroj, autor: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Janukovyc-by-mel-udelat-vse-pro-zastaveni-nasili-vyzval-Zaoralek-304409

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace