Aktuality

Dopis prezidentu České republiky ...

Dopis byl předán na jednání představitelů ukrajinských organizací s ředitelem zahraničního odboru KPR dne 5.2.2014.

Dopis byl předán na jednání představitelů ukrajinských organizací s ředitelem zahraničního odboru KPR dne 5.2.2014.

V Praze, dne 5. února 2014

            Vážený pane prezidente,

dovolte, abych Vám tlumočila velké znepokojení občanů České republiky ukrajinského původu tvořící národnostní menšinu s většinovou podporou Ukrajinců dlouhodobě žijících v ČR nad Vaším pozváním prezidenta Ukrajiny V. F. Janukovyče do naší země.

            Pozorně sledujeme vývoj na Ukrajině a jsme přesvědčeni, že svévolné činy ukrajinského prezidenta proti sbližování jeho země s demokratickou Evropou a brutální zásahy proti opozičním demonstrantům, kteří zvolili legitimní způsob protestu, jsou v rozporu jednak s jeho volebním programem a prezidentským slibem, zároveň v rozporu s Všeobecnou deklarací lidských práv a svobod, tj. s nezcizitelnými právy člověka a občana.

Žádáme Vás a všechny představitele našeho státu, kterým není lhostejný osud evropského téměř padesátimilionového národa, aby jednoznačným způsobem vyjádřil svůj nesouhlas se současným nedemokratickým  postupem prezidenta V. F. Janukovyče.

Z tohoto hlediska shledáváme přijetí prezidenta V. F. Janukovyče v ČR přinejmenším jako kontroverzní. Zároveň si uvědomujeme, že návštěva ukrajinského prezidenta má širší politický kontext a v daný moment není ani jasné, zda pan V. F. Janukovyč v dubnu tohoto roku ještě bude zastávat svoji nynější funkci.

            Obracíme se na Vás zároveň s návrhem, aby se případná dubnová návštěva pana V. F. Janukovyče v Praze stala diplomatickou platformou pro následná jednání s představiteli opozice.  

Pane prezidente, protože jste slíbil být prezidentem všech občanů České republiky, žádáme Vás, abyste respektoval i stanovisko občanů ČR ukrajinské národnosti a znovu zvážil případné důsledky svého pozvání.    

 Mgr. Olga Mandová
zástupkyně ukrajinské národnostní menšiny v ČR
členka Rady vlády pro národnostní menšiny
předsedkyně Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny

 

Kancelář prezidenta republiky
Pražský hrad
119 08 Praha 1

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace