Aktuality

Češi papouškující Putina neunesli těžké břemeno svobody ... Aktualne.cz

Putin porušil Budapešťské memorandum z roku 1994, které Ukrajině poskytlo jasné územní záruky, záruky hranic za to, že se Kyjev vzdal sovětských jaderných zbraní. Rusko si bere násilím kusy cizího území. Dnes už taky těžko někdo soudný může popírat, že ru

Komentář Martina Fendrycha: Kde se bere česká podpora ruské agrese na Ukrajině? Podpora Putina? Základním zdrojem je lhostejnost ke svobodě, zklamání (ze sebe) a nespokojenost.

Věci se zdají naprosto jasné: Ukrajina přišla o Krym, bojuje o východ svého území. Putin porušil Budapešťské memorandum z roku 1994, které Ukrajině poskytlo jasné územní záruky, záruky hranic za to, že se Kyjev vzdal sovětských jaderných zbraní. Rusko si bere násilím kusy cizího území. Dnes už taky těžko někdo soudný může popírat, že ruští vojáci, ruské tanky a rakety bojují spolu se separatisty na Ukrajině.

Ale to jaksi nemá žádný význam. Ze dvou důvodů. První: proruský tábor prostě řekne, že to není pravda. Našel nejjednodušší způsob, jak se vypořádat s fakty - prohlásí je za lež. Druhý důvod (který zároveň popírá ten první, ale to nevadí): zastánci putinismu tvrdí, že Rusko má na Krym, na Ukrajinu prostě nárok. Případně tvrdí, že přece Ukrajinci utíkají do Ruska a tím dávají jasně najevo, že chtějí k Rusku. (Mnohdy ti lidé jinam před válkou, kterou Rusové podporují, živí, utéct prostě nemohou.)

Část občanů je nespokojena. Svoboda jim nepřinesla úspěch a sama volnost jim nestačí. Rychle ji spolkli, zkonzumovali jako samozřejmost. Nic nás nestála, jen málokdo u nás o svobodu osobně usiloval, zpěčoval se komunistům a estébákům, riskoval. Navíc byla svoboda rychle pohlcena konzumem.

 

Aby tohle všechno fungovalo, proruský tábor odmítá západní média. Samozřejmě včetně hlavních českých listů, serverů a stanic. Když se škrtnou média, je všecko snazší. Vygumována jsou všechna svědectví západních novinářů, týmů, uznávaných titulů. Je to stejné, jako když si malé dítě zacpe uši, aby neslyšelo, co mu rodiče říkají, nechce slyšet, co se mu nelíbí.

Více na http://nazory.aktualne.cz/komentare/cesi-papouskujici-putina-neunesli-bremeno-svobody/r~e70627e6335411e4bce90025900fea04/

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace