Aktuality

Čerstvý vzduch pro Oleha / Fresh air for Oleh Sentsov ... 30.5.2018 v 19hod na náměstí Pod Kaštany 1 v Praze

Demonstrace za neprávem vězněné Volodymyra Balukha a Oleha Sencova, kteří právě drží hladovku.

 náměstí Pod Kaštany 1
170 00 Praha, Česká Republika 

Ale také za všechny ostatní ukrajinské politické vězně.

Ukažme jim, že v tom nejsou sami.

A pošleme jim trochu toho čerstvého vzduchu!

Sláva čerstvému vzduchu!

Více na https://www.facebook.com/events/201965117087370/

 

FREE OLeG SENTSOV

Dne 14. května vyhlásil Oleg Sencov časově neomezenou hladovku. Požaduje propuštění všech ukrajinských politických vězňů, ale o své propuštění zvlášť nežádá. Olegova vytrvalost a zásadovost nasvědčují tomu, že se skutečně nezastaví a je odhodlán držet hladovku až do smrti, nebudou-li jeho požadavky splněny.
Za těchto podmínek nemůžeme mlčet a zůstávat k tomu lhostejní. Když ukrajinská a ruská stra...na nemohou nebo se nechtějí dohodnout, vyzýváme diplomatické mise a lídry evropských zemí, USA a Kanady, aby přijali okamžitá opatření a donutili Ruskou federaci a Ukrajinu k vzájemné výměně vězňů.
My, níže podepsaní pod touto peticí, vyzýváme pana prezidenta České republiky, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, poslance a politické činitelé České republiky, aby byli mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou a vzali na sebe roli prostředníka v otázkách osvobození politických vězňů, aby donutili obě dvě strany spolu jednat o osudech politických vězňů, a to podílením se na všech nejbližších mezinárodních akcích s účastí Ruska a také na jiných akcích s účastí ruských politiků a úředníků, dále prohlášeními o tom, že se v Rusku nachází velký počet politických vězňů, včetně občanů jiné státní příslušnosti (v opačném případě může být mlčení vnímáno jako souhlas s protiprávním jednáním ruského státního aparátu), dále uvalením personálních sankcí proti těm, kdo je odpovědný za politické pronásledování ukrajinských politických vězňů v Rusku. Tímto by vyjádřili svůj protest proti jejich pronásledování a zabránili zahájení nových politicky motivovaných trestních řízení.
Jsou to jediná účinná opatření pro ochranu lidských práv v Rusku.

V Praze dne 24. května 2018
Anton Litvin – ředitel festivalu aktuální kultury KULTURUS
Olga Romanovová – lídryně hnutí Rusko sedící
Alexandr Morozov – ředitel Centra Borise Němcova pro výzkum Ruska
Andrej Barabanov – sociální aktivista, bývalý politický vězeň v rámci trestního řízení ve věci politických protestů na Bolotném nám. v Moskvě
Jaromír Štětina - poslanec Evropského parlamentu
Štěpán Černoušek - předseda sdružení Gulag.cz
Igor Zolotarev – předseda spolku Ruská tradice, Praha
Martin Dorazín - reportér Českého rozhlasu (Moskva)
Marek Příhoda - ředitel Akademického centra Borise Němcova pro výzkum Ruska FFUK

Více na https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1947120368634247&set=gm.201974760419739&type=3&theater

Otevřený dopis ministru zahraničních věcí Martinu Stropnickému /22.05.2018/

Vážený pane ministře,
obracíme se na Vás s naléhavou prosbou o intervenci ve věci ukrajinského režiséra Oleha Sencova, který dne 14. května zahájil v ruském vězení hladovku.
Věříme, že příběh a osud tohoto ukrajinského filmového režiséra a odpůrce anexe Krymu, který byl v srpnu 2015 ruským vojenským soudem v Rostově na Donu odsouzen k 20 letům vězení, je Vám dobře znám. Proto si dovolujeme upozornit pouze na jednu závažnou skutečnost. Oleh Sencov zahájil hladovku s tím, že ukončit ji může pouze propuštění všech ukrajinských politických vězňů (válečných zajatců), kteří byli protiprávně odsouzeni v Ruské federaci.
Jak jistě chápete, je velmi nepravděpodobné, aby tato podmínka byla v nejbližší době splněna. Stejně jako to, že Ukrajina, jíž je Oleh Sencov občanem, má jen velmi omezené možnosti působit v této věci na Ruskou federaci a bez mezinárodní pomoci se neobejde.
Proto Vás žádáme, abyste se ve věci Oleha Sencova jakož i ostatních ukrajinských vězňů v RF otevřeně, odvážně a v co nejbližším časovém horizontu osobně angažoval.

S úctou,

Lenka Víchová, ukrajinistka
Šimon Pánek, ředitel neziskové organizace Člověk v tísni
Jan Šír, výzkumný pracovník
David Svoboda, ukrajinista, historik
Michael Romancov, politický geograf
Jáchym Topol, spisovatel
Adéla Tallisová Dražanová, reportérka

 Více na https://www.facebook.com/lenka.vichova.3/posts/1667742173262879

Podpora Olegu Sencovovi
23.5.2018
|Tereza Semotamová
 Výbor pro vězněné spisovatele českého PEN klubu se znepokojením sleduje stagnující situaci ohledně ruských a ukrajinských politických vězňů. K tomuto dni neprávem vězněný ukrajinský filmový režisér a odpůrce anexe Krymu Oleg Sencov již 10. dnem drží hladovku. Sencov byl v srpnu 2015 ruským vojenským soudem

v Rostově na Donu odsouzen k 20 letům vězení. Ukončení hladovky je podmíněno pouze propuštěním všech ukrajinských politických vězňů (válečných zajatců), kteří byli protiprávně odsouzeni v Ruské federaci.

Tímto apelujeme na dodržování svobody slova, která je jedním z nejvýznamnějších pilířů svobody. Ohrazujeme se proti jakémukoli napadání svobody slova umělců.

Vyzýváme tímto zástupce vlády a všechny, kdo v této záležitosti mohou jakkoli jednat, ať myšlenkou či činem, aby nezůstávali nečinní.

Tereza Semotamová, Výbor pro vězněné spisovatele Českého PEN klubu

23. května 2018, Praha

https://hlidacipes.org/rad-budu-hrebikem-do-tyranovy-rakve-ukrajinsky-reziser-oleg-sencov-drzi-hladovku-v-ruskem-vezeni/

 

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace