Ukrajinci žijící v České republice cítí strach, ale i revoluční nadšení

Bojí se o rodiny, o kamarády. Lidé začali umírat, jsou unášeni. Někteří zmizeli v Kyjevě a objevili se v Dněpropetrovsku o 400 kilometrů dále. Zdá se, že vláda udělá vše pro to, aby se udržela u moci. A mohla by se začít mstít těm, kteří ji kritizují...

Jak je uvedeno na portálu Rozhlas.cz, , už dva měsíce protestují Ukrajinci proti současné prorusky orientované vládě prezidenta Viktora Janukovyče. V posledních dnech se situace dramaticky zhoršila poté, co bylo několik účastníků demonstrací zastřeleno. Dění v rodné zemi napjatě sledují také Ukrajinci žijící v České republice.

„Má žena se rozbrečela, když viděla, že doma začali umírat lidé. Takhle se přece demokratická vláda nemůže chovat k národu," říká mladý muž, který si přeje zůstat v anonymitě.

...

„Ukrajinci sbírají peníze na různých veřejných setkání. Je také možné je zasílat na účet. Peníze jdou přímo do rukou našich kolegů, přátel, kteří nakupují potřebné věci v Kyjevě," říká Bohdan Rajčinec z Ukrajinské iniciativy. 

Podle něj je cítit podpora i od české společnosti. „Cítíme ji na shromážděních, na Facebooku je velká skupina. My jsme se snažili oficiálním dopisem oslovit i nového pana premiéra. Nejdůležitější pomoc je ale ta, pokud se podaří vybrat finanční prostředky, odjet na Ukrajinu a něco konkrétního udělat." 

Více čtěte na http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/ukrajinci-zijici-v-ceske-republice-citi-strach-ale-i-revolucni-nadseni--1307488.
24. 1. 2014  Rozhlas.czOndřej Bouda  (obo),  krw, Martin Křížek  (mak), Michaela Vydrová

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace