Reakce představitele Světové banky na pozemkovou reformu Ukrajiny

Návrh předpokládá příliš mnoho omezení, co se týče typů vlastníků, kteří mohou nabývat koupí zemědělské půdy příslušná vlastnická práva. V seznamu potenciálních kupců chybí právnické osoby, zákaz koupě se týká také cizinců.

Jak se uvádí v článku Reakce představitele Světové banky na pozemkovou reformu Ukrajiny, pozemková reforma je s ohledem na postavení zemědělského sektoru v zemi jedním z klíčových reformních kroků, který může ovlivnit celkový úspěch či neúspěch ekonomické reformy.

Ředitel zastoupení Světové banky pro Ukrajinu, Bělorusko a Moldavsko Raiser se vyjádřil kriticky k připravované pozemkové reformě v Ukrajině. Podle něj návrh příslušné zákonné úpravy obsahuje dva hlavní problémy.

Návrh předpokládá příliš mnoho omezení, co se týče typů vlastníků, kteří mohou nabývat koupí zemědělské půdy příslušná vlastnická práva. V seznamu potenciálních kupců chybí právnické osoby, zákaz koupě se týká také cizinců.

Taková opatření povedou ve svém důsledku ke snížení poptávky na zemědělskou půdu, a tím i k zachování nízké úrovně cenových relací. Současně s tím se omezí i investice do zemědělství, navzdory jejich objektivní velké potřebě, a to s cílem modernizace zemědělské výroby.

Více čtěte na http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/ukrajina/ukrajina-pozemkova-reforma-reakce/1000905/62310/.
3. 11. 2011 Businessinfo.cz, Zastupitelský úřad České republiky

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace